Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune -padure
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune -padure

Daca la succesiune avem un titlu de padure de 0.8 ha,poate instanta sa-l divizeze in cinci parti? Intreb pt ca in codul silvic zice ca nu poate dar in realitate am hj cu 0.04 ha padure. Exista vreun act normativ care permite asta?
Codul Silvic prevede ca padurile ce fac obiectul proprietatii private nu pot fi divizate in loturi mai mici de 1 hectar. Aceasta limitare se aplica atat instrainarilor inter vivos cat si celor mortis causa. Daca totusi prin procedura succesorala proprietatea ar trebui divizata in loturi mai mici de un hectar, atunci mostenirea va fi constituita in favoarea unuia sau mai multor succesori pana la limita minima legala ( 1 hectar ) si, in schimb, beneficiarul sau beneficiarii vor trebui sa plateasca celorlalti mostenitori o sulta. Suma platita in compensare poate deriva fie din impartirea intregii mosteniri, fie din fondurile proprii ale mostenitorului beneficiar.

In instanta ati dezbatut succesiunea sau ati facut partajul succesoral? Daca doar ati dezbatut succesiunea nu este nici o problema. In momentul iesirii din indiviziune va trebui respectata limita de 1 hectar.
Alexandru Munteanu, Avocat