avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct

Buna ziua, ajutati-ma va rog cu o problema. Am cumparat cu prietena mea o casa de la parintii ei (noi doi necasatoriti) cu contract de vz-cu autentificat cu uzufruct. Ea mai are frati. Mai poate sa ne darame cineva actul? Partea mea mai poate cineva sa mi-o atace? Sub ce motive ar mai putea strica parintii ei actul? Exista vreo solutie de a ma acoperii mai mult???
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 August 2008
GAGIU1982, utilizator
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 23:22, 25 August 2008
In cazul dvs. va recomand acoperirea cu acte in favoarea dvs, sa aveti acte din care sa rezulte in mod clar si fara echivoc ca dvs. respectiv ea sunteti cumparatori. In caz de deces al prietenei cota ei revine rudelor ei apropiate.
GAGIU1982 a scris:

Buna ziua, ajutati-ma va rog cu o problema. Am cumparat cu prietena mea o casa de la parintii ei (noi doi necasatoriti) cu contract de vz-cu autentificat cu uzufruct. Ea mai are frati. Mai poate sa ne darame cineva actul? Partea mea mai poate cineva sa mi-o atace? Sub ce motive ar mai putea strica parintii ei actul? Exista vreo solutie de a ma acoperii mai mult???
Daca in acel contract de vanzare-cumparare nu s-a consemnat si o clauza de intretinere in favoarea vanzatorului, atunci nu ar trebui sa fie probleme. In ceea ce priveste uzufructul, acesta fiind un dezmembramant al dreptului de proprietate, va trebui sa-l respectati mai ales daca stati impreuna sub acelasi acoperis impreuna cu parintii. Daca exista si acea clauza de intretinere in contract, atunci acest lucru ar putea fi un motiv de reziliere.
In contract nu s-a stipulat nici o clauza de intretinere, decat uzufruct, dar tot pe forum o doamna avocat mi-a spus cum ca fratii ei pot sa vina la drept dupa moartea parintilor (chiar si cei de tata) pentru ca nu le-a dat si lor cota parte. Mi-e greu sa cred treaba asta, deoarece un parinte daca are 25 de copii si vitregi si buni si vrea sa-i lase unuia singur toata averea, nu poate??????Conform art.845 codul civ.??????? Am intrebat 2 avocati fata in fata si mi-a spus ca actul e ok si ca trebuie sa le respect uzufruct atat. Dupa moarte lor sunt stapan, nu???? Terenul si casa sunt facute de parinti impreuna, avand act de vz-cu ambii pe teren, facuter in timpul casatoriei.
Ultima modificare: Duminică, 24 August 2008
GAGIU1982, utilizator
GAGIU1982 a scris:

In contract nu s-a stipulat nici o clauza de intretinere, decat uzufruct, dar tot pe forum o doamna avocat mi-a spus cum ca fratii ei pot sa vina la drept dupa moartea parintilor (chiar si cei de tata) pentru ca nu le-a dat si lor cota parte. Mi-e greu sa cred treaba asta, deoarece un parinte daca are 25 de copii si vitregi si buni si vrea sa-i lase unuia singur toata averea, nu poate??????Conform art.845 codul civ.??????? Am intrebat 2 avocati fata in fata si mi-a spus ca actul e ok si ca trebuie sa le respect uzufruct atat. Dupa moarte lor sunt stapan, nu???? Terenul si casa sunt facute de parinti impreuna, avand act de vz-cu ambii pe teren, facuter in timpul casatoriei.

Domnule "GAGIU1982" important este sa tii cont de ce raspuns ai primit din partea doamnei avocat NICOLETA ROMASCANU, altfel, nu este cazul sa te ti de glume!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutati-ma cu un contract de vz-cu cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Am cumparat cu prietena mea o casa de la parintii ei cu contract de vz-cu cu uzufruct (cote parti egale). Ea mai are un frate bun si 2 surori de tata (facute ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, ma numesc Mihai, sunt din Targoviste si am si eu o intrebare. Parintii prietenei mele ne-a facut act de vz.-cu. cu uzufruct la amandoi ... (vezi toată discuția)
Contract de vz-cu GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, eu si prietena mea (necasatoriti) am cumparat o casa de la parintii ei cu contract de vz-cu cu uzufruct. Ea mai are un frate bun, si 2 surori de ... (vezi toată discuția)