Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statu sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statu sindicat

Este legal ca un statut sindical da con?in? art. urm?tor:
CAP VIII – DEPUNEREA CANDIDATURILOR
art. 33 – Membrii biroului executiv ?i ?eful CRCF se aleg prin vot secret în baza candidaturilor depuse ?i înregistrate la secretariatul sindicatului cu cel pu?in 5 zile înaintea începerii Adun?rii generale.
art. 34 – Î?i poate depune candidatura:
a) Pentru pre?edinte: - membri Biroului Executiv cu cel pu?in 3 ani de activitate sindical?
b) Pentru celelalte func?ii: - membrii comitetului de sindicat cu cel pu?in 2 ani de activitate sindical?

De aici reiese, reiese dac? în?eleg eu bine c? nu po?i candida ca presedinte fiind simplu membru de sindicat f?ra s? fi fost în organele de conducere ale acestuia indiferent de perioada de vechime ca cotizant( membru).
Dac? membrii de sindicat nu vor s? aleag? nici o persoan? din Birou ci un alt membru s? îi reprezinte, cum pot debloca ei aceast? situa?ie.
Mul?umesc anticipat pentru r?spuns.
misu10, utilizator
Constitutie:
ARTICOLUL 9: Sindicatele, patronatele si asociatiile profesionale Sindicatele, patronatele si asociatiile profesionale se constituie si si desfasoara activitatea potrivit statutelor lor, n conditiile legii. Ele contribuie la apararea drepturilor si la promovarea intereselor profesionale, economice si sociale ale membrilor lor.

Statut-ul dv. este total nedemocratic. La functii trebuie sa aibe acces toti membrii de sindicat. Astfel de clauze nu fac decat sa favorizeze "exponentii" sindicalistilor, neschimbati sau schimbati intre ei in ultimii 21 de ani, de unde si pierderea credibilitatii in lideri si in insasi notiunea de organizatie sindicala care apara drepturile salariatilor care ii sunt membrii.

Legea 62/2011:
Art.6
(2) Clauzele statutare contrare legilor in vigoare sunt nule de drept.

Art. 7
(1) Organizatiile sindicale au dreptul de a-si elabora reglementari proprii, de a-si alege liber reprezentantii, de a-si organiza gestiunea si activitatea si de a-si formula programe proprii de actiune, cu respectarea legii.

Art. 8
Pot fi alese in organele de conducere ale organizatiilor sindicale persoane care au capacitate de exercitiu deplina si nu executa pedeapsa complementara a interzicerii dreptului de a ocupa o functie sau de a exercita o profesiune de natura aceleia de care s-au folosit pentru savarsirea infractiunii.