Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... garantii profesionale si materiale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

garantii profesionale si materiale

Va rog sa ma faceti sa inteleg ce inseamna 'garantii profesionale si materiale' in cazul unui administrator al unei asociatii de proprietari. Garantia materiala presupun ca trebuie sa fie o suma de bani ca in cazul gestionarilor. Dar garantie profesionala? Acel atestat pentru administrator? Sunt obligatorii ambele? Si garantia materiala cat ar trebui sa fie? Va multumesc!
Candida?ii pentru func?ia de administrator de imobile trebuie s? prezinte comitetului executiv al asocia?iei de proprietari documentele solicitate, garan?iile profesionale ?i materiale prev?zute de lege ?i trebuie s? nu fi suferit nicio condamnare.
Administratorul va depune o garantie la fel ca si cenzorii.
Cuantumul garan?iei nu poate fi mai mic decât media anual? a totalului cheltuielilor lunare ale asocia?iei
Garantia materiala, cat si cea profesionala (atestatul) sunt sau nu sunt cerute de angajator.
Ele nu sunt obligatorii atata timp cat nu exista pedepse pentru neindeplinirea acestora.

Nu este obligatoriu nici atestatul, puteti incepe cursurile de administrator si in timp ce ocupati aceasta functie, examenul de atestat il puteti da la primarie atunci cand aceasta organizeaza asemenea examene.
Important este sa stiti ce faceti practic in aceasta functie. Atestatul nu va asigura si stiinta de carte neaparat.

Garantia materiala este un moft in situatia de fata, atata timp cat sumele de depus sunt foarte mari si in general oamenii nu au sau nu vor sa lase in mana altora banii lor, dar si pentru motivul ca administratorul poate fi verificat de comisia de cenzori sau de cenzorul asociatiei lunar, saptamanal, zilnic etc.

Interventie moderator
@procmarci
Va rog, nu mai scrieti cu diacritice pentru ca inca nu e rezolvata tehnic problema lor si pentru ca e greu inteligibil textul scris astfel.
elga50, moderator
Garantia profesionala inseamna sau poate insemna un cumul de mai multe documente sau inscrisuri, din care redau:
- atestatul eliberat de primarie, care este obligatoriu la angajarea unui administrator, conform legii 230/2007 si HG 1588/2007. Ca intr-o asociatie, un membru al comitetului, un proprietar, membru al asociatiei, este dorit, solicitat si pus administrator chiar daca nu are atesta, aceasta poate fi o situatie temporara, o exceptie si nu o regula. Acesta poate sa faca demersurile, sa inceapa cursurile si sa-si obtina atestatul.
- recomandari de la alte asociatii unde este sau a fost administrator

Garantia materiala inseamna o suma de bani care sa acopere costul intretinerii pe intreaga asociatie pentru o luna.
Aceasta garantie nu este obligatorie si, asa cum spune legea, o poate stabili adunarea generala.
Garantia materiala poate sa se constituie prin depunerea intregii sume intr-un cont la banca, in favoarea asociatiei (ceea ce este mai dificil pentru multi administratori).
Sau asociatia, prin presedinte, incheie un contract de garantie cu administratorul, prin care acesta este deacord sa constituie, sa puna la dispozitia asociatiei suma stabilita drept garantie, prin retinerea lunara a 5-10-15% din salariul administratorului pana la intregirea sumei stabilita drept garantie.

Garantia profesionala este mai usor de realizat deoarece un om care solicita angajarea, oriunde ar fi postul liber, trebuie sa depuna un CV, dovada studiilor, recomandari, sa dea o proba de lucru, sa urmeze o prioada de proba...
Garantia materiala este mai greu de realizat, dar trebuie cautate solutii si pentru aceasta, mai ales daca administratorul este si casier si/sau eventual contabil.
Sunt asociatii care au presedinte (care face treaba), contabil (ce tine evidenta contabila), casier (ce lucraza cu banii si tine soldul casei), cenzor ce verifica totul, iar administratorul se ocupa de partea tehnica, de liste de plata cu tot ce este in spatele lor (facturi furnizori, repartizari, calcule, penalizari...)
In aceasta situatie este mai important daca s-a constituit garantia materiala de catre casier si nu de catre administrator.
eu am incercat sa depun o garantie , dar cand am aflat ca CEC-ul, unde avem cont, da o dobanda de 2 % anual si poate sa coboare sub aceasta valoare, am renuntat sa depun garantia legala de gestionar , deoarece aceasta nu acopera nici inflatia si in plus garantia are o valoare foarte mica (500 lei) in comparatie cu cca 30.000 lei rulaj lunar in casa (in timpul ierni ).