avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordinul 1918/ 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordinul 1918/ 2011

OMMFPS 1918 /2011 a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 587/ 19.08.2011
Cel mai recent răspuns: Imago Expert Consult SRL , Contabil 19:46, 15 Septembrie 2011
Desigur,este strict punctul meu de vedere si asa cum am aratat priveste partea pur practica a chestiunii.Membrii care doresc sa desfasoare astfel de activitati,cu siguranta o vor face,avand de partea lor la acest moment HG 500 si acum si normele de aplicare, si nu vor astepta pana ce legiuitorii nostri vor constata ca au omis ceva si vor face indreptarea de
cuviinta.
Ultima modificare: Duminică, 21 August 2011
ContSters136493, utilizator
De indreptat, nu vor mai indrepta nmic ... iar ca o alta parere , referitor la CECCAR, se pare ca numai cei - ma refer la membri CECCAR - care au acele coduri CAEN la care ne-am referit mai sus pot face operatiuni de transmitere si completare a registrului....
Acest fapt este cert, numai acei membrii care au inregistrat activitate pe acest cod vor desfasura acest tip de activitate,de altfel despre aceasta am si scris intr-un comentariu anterior,citez din comentariul meu:

"Cu alte cuvinte,membrii CECAR, experti contabili sau contabili autorizati,pot incheia contracte de prestari in vederea completarii si transniterii REVISAL,daca sunt inregistrati la obiectul de activitate cu codul 7830"


Ultima modificare: Luni, 22 August 2011
ContSters136493, utilizator
Membrii CECCAR, care nu au societati ci sunt PFI-uri, sunt inregistrati doar la ANAF prin declaratia 070, care are rubrica la caseta C, doar pentru Activitatea Principala si acolo este bineinteles codul 6920...In nici un caz nu vor modifica codul activitatii principale in 7830.
Nu ma refeream la acesta categorie ci doar la acei membrii care sunt inregistrati cu activitate cod 7830.

Alte discuții în legătură

Revisal si evidenta contabila-caen diferit? ContSters114133 ContSters114133 un economist care nu este membru cecar,poate innfinta o intreprinedre individuala ,pentru a putea tine evidenta contabila firmelor cu cifra de afaceri mai mica ... (vezi toată discuția)
Revisal violeta54 violeta54 Buna seara Firma de evidenta contabila poate sa faca contract de prestari servicii cu alte societati ptr. depunere REVISAL. Am o angajata care este Inspector ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii resurse umane roxana69 roxana69 Ce cod CAEN trebuie sa aiba o societate care se doreste sa activeze in domeniul resurselor umane (Revisal, contracte,acte aditionale, etc). Societatea trebuie ... (vezi toată discuția)