avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordinul 1918/ 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordinul 1918/ 2011

OMMFPS 1918 /2011 a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 587/ 19.08.2011
Cel mai recent răspuns: Imago Expert Consult SRL , Contabil 19:46, 15 Septembrie 2011
ce are activitatea principala cu cea secundara?

raman blocata stimati colegi nu trebuie sa fi autorizat legal in baza unui CAEN ca sa realizezi veniturile corespunzatoate , sa vad ce va face CECAR pentru anii precedenti cand a incasat venituri ilegale (neautorizat) facand state de plata dar nu a avut CAEN 7830 servicii de salariazare , managementul este una salarizarea este alta.

eu am o alta nedrumerire mai trebuie sau nu sa ma inregistrez ca operator baza de date pentru servicii de salariazare nu managementul resurselor umane, recrutare selectie, etc, ?

multumesc!
Ultima modificare: Luni, 22 August 2011
ovidiu7676, utilizator
Trebuie sa va inregistrati la Na?ional? de Supraveghere a Prelucr?rii Datelor cu Caracter Personal, in situatia in care doriti sa transmiteti Revisal-ul pentru alte persoane.

@ ovidiu7676
Daca ai fi citit mai bine materilaul publicat pe acel site - vezi link postat de mine- , ai fi vazut despre ce este vorba ... de fapt ce sustine CECCAR-ul , cu toate ca legea nu prevede asa ceva.
freeelis a scris:

Trebuie sa va inregistrati la Na?ional? de Supraveghere a Prelucr?rii Datelor cu Caracter Personal, in situatia in care doriti sa transmiteti Revisal-ul pentru alte persoane.

@ ovidiu7676
Daca ai fi citit mai bine materilaul publicat pe acel site - vezi link postat de mine- , ai fi vazut despre ce este vorba ... de fapt ce sustine CECCAR-ul , cu toate ca legea nu prevede asa ceva.


Va rog sa ma lamuriti de ce trebuie sa ne inregistram la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal? Pe site-ul lor am gasit urmatorul articol [ link extern ]

de unde inteleg ca numai pentru prelucrarile de date personale efectuate in scop de: selectie si plasare forta de munca, tranzactii imobiliare, servicii hoteliere si de turism, monitorizarea/securitatea persoanelor, spatiilor si sau bunurilor publice/private (supraveghere video), servicii de asigurari si reasigurari, marketing direct si altele. Aici nu vad inclus transmiterea datelor la Revisal, si nici salarizarea...
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 22 August 2011
lav1, utilizator
Din Ordinul nr.1918/2011 reiese acest lucru ...
Ordinul face referire la Legea nr. 677/ 2001 unde spune ce am scris mai sus...

Alte discuții în legătură

Revisal si evidenta contabila-caen diferit? ContSters114133 ContSters114133 un economist care nu este membru cecar,poate innfinta o intreprinedre individuala ,pentru a putea tine evidenta contabila firmelor cu cifra de afaceri mai mica ... (vezi toată discuția)
Revisal violeta54 violeta54 Buna seara Firma de evidenta contabila poate sa faca contract de prestari servicii cu alte societati ptr. depunere REVISAL. Am o angajata care este Inspector ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii resurse umane roxana69 roxana69 Ce cod CAEN trebuie sa aiba o societate care se doreste sa activeze in domeniul resurselor umane (Revisal, contracte,acte aditionale, etc). Societatea trebuie ... (vezi toată discuția)