Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe

Buna ziua,a-si dori sa stiu daca este cineva din judetul Vaslui care a recuperat taxa auto de prima inmatriculare?
Ma mira aceasta situatie. La Oradea, Tribunalul Bihor admite astfel de cereri si oamenii castiga procesele si isi recupereaza banii. Instantele din Vaslui ar trebui sa admita astfel de cereri intrucat Curtea de Justitie a Comunitatii Europene a decis printr-o hotararea judecatoreasca ca aceasta taxa este discriminatorie si trebuie restituita. Hotararea Curtii este obligatorie pentru toate instantele din Romania.
Si eu am fost la fel de surprinsa cand am auzit un asemenea raspuns.