Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce risc daca am datorii pe firma si nu am depus nici ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce risc daca am datorii pe firma si nu am depus nici declaratiile la timp?

Am o firma care nu are nici un angajat si nu produce nimic pt moment, dar am adunat ceva datorii de la impozitul forfetar pe care nu am reusit sa le platesc. Acum am primit o notificare pt ca nu am depus pana pe 25.07 declaratie pt impozitul pe profit si decont pt TVA. Pot sa depun declaratiile fara sa platesc datoria si daca nu risc sa ma aleg si cu amenda ?
Riscati amenda oricum, pentru nedepunerea la timp a declaratiilor. Trebuia sa le depuneti in termenul legal, chiar daca aveti datorii la stat. Fiscul nu conditioneaza inregistrarea declaratiilor de plata datoriilor.
Multumesc!
Iar daca nu depuneti deloc aceste declaratii, firma va fi trecuta la inactive (contribuabilul este declarat inactiv daca nu a depus nicio declaratie la autoritatea fiscala timp de un semestru).
Am rezolvat problema! Va multumesc mult!