Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit neachitat, titular decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit neachitat, titular decedat

avem si noi o intrebare daca tata este decedat si are un credit catre o banca acesta fiind neasigurat pe cine trage la raspundere banca respectiva
se poate pune sechestru pe un apartament daca nu a girat cu nimic
va multumesc
Baca se va indrepta, pentru recuperarea debitului impotriva celor ce au acceptat mostenirea debitorului.
daca pe apartament se face taxa de succesiune si sunt 5 copii si sotia la drept banca cum procedeaza
va multumesc
Impotriva oricaruia dintre cei care au acceptat succesiunea pur si simplu, adica au preluat pasivul succesiunii (datoriile). Fiecare plateste datoriile corespunzator cu cota de activ mostenita. Daca nu aveti banii sa-i strangeti mana de la mana si apartamentul e singurul bun din masa succesorala, banca il poate executa.
Daca sotia traieste, creanta fiind considerata bun comun, sotia este obligata sa plateasca