avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - intrebari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - intrebari

1. Bunicul si bunica s-au casatorit in anul 1946 si aveau 5000mp, teren care apartinea strabunicului, si pe care exista o casa.
2. Dupa moartea strabunicului, in anul 1968, unul din cei 5 mostenitori, deschide in instanta o actiune si proprietatea se imparte in 5, astfel ca fiecare din copii si strabunica primesc cate 1000mp, iar bunicul primeste partea cu casa(inclusiv casa) fiindca urma sa aibe grija de strabunica.
3. In anul 1976, strabunica moare, iar terenul ramane in continuare in folosinta bunicilor mei.
4. In anul 1983, primaria ia aprox 500mp din terenul strabunicii si ii da unei matusi de-a mea.
5. In anul 1986, a murit bunicul meu.
6. Bunica mea abia acum doreste sa deschida succesiunea, existand anumite neintelegeri intre ea si copiii ei.
Intrebari:
a) care este partea bunicii mele si a celor 4 copii ai ei din cei 1000mp care erau ai bunicului?
b) este mai bine sa se deschida succesiunea doar pentru cei 1000mp ai bunicului, sau e de preferat sa se discute atat despre cei 1000mp ai bunicului cat si despre cei 1000mp ai strabunicii, din care primaria a dat deja 500mp catre matusa mea?
Cel mai recent răspuns: cata912003 , utilizator 22:08, 1 Septembrie 2011
Trebuie sa dezbateti succesiunea dupa strabunica si apoi dupa bunicul.
Ce act are matusa pe cei 500 de mp?
Din pacate nu stiu sigur ce act are acum matusa. Se presupune ca un fost primar i-ar fi dat un act de proprietate... sunt anumite neintelegeri intre ea si bunica, iar noi am ramas de partea bunicii, si deci certati cu aceasta matusa.
Multumesc
Daca mai are cineva idei referitor la cele 2 intrebari, le astept cu placere.
Multumesc
Va rog frumos,
daca mai are cineva idei referitor la cele 2 intrebari, le astept cu placere.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire si titlu de proprietate Luminita Mihaela Luminita Mihaela Buna ziua. In anul 1995, cand s-a facut tiltul de proprietate pt o suprafata de 9 ha, la proprietari a fost trecut strabunicul meu (decedat in 1983)si ca ... (vezi toată discuția)
Solicitare titlu de proprietate elenaxyz elenaxyz In Registrul Agricol al Posesorilor din 1986 bunicul avea trecuta suprafata de 3048mp,iar prin anii 199-2001 s-au dat 5000mp de la Primarie. Sa emis un Titlu ... (vezi toată discuția)
Succesiune /informații RodicaAurica RodicaAurica Succesiune /informații Buna ziua, Va solicit ajutorul pentru o situație foarte complicată. Suntem mai multi frați și părinti noștri au decedat în ... (vezi toată discuția)