Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... vanzare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

vanzare firma

daca o firma este cu datorii si este vaduta , vechii proprietari mai au ceva "treaba"
treaba la modul de a plati ac datorii
Teoretic vanzarea unei firme presupune instrainarea atat a activului cat si a pasivului, respectiv transferarea catre cumparator a dreptului de a incasa creantele firmei cat si a obligatiei de a achita datoriile firmei.

Dar, in situatia in care ulterior cumparatorul nu mai recunoaste datoriile firmei si refuza plata lor, riscati sa fiti acuzat de inselaciune si sa mergeti sa dati declaratii pe la Parchet ( am vazut astfel de cazuri).

Sfatul meu este ca in situatia in care nu reusiti sa achitati datoriile sa solicitati intrarea firmei in insolventa prin reorganizare sau direct in faliment.

av. Bostina
depinde in ce conditii s-a efectuat cesiunea
vanzarea firmei pentru evitarea platii datoriei este caz penal

atentie mare
Daca societatea intra in insolventa si se stabileste ca vechii administratori au cauzat starea de insolventa, acestia pot sa raspunda in conditiile art. 138 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei.