avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Precontract\Contract Prima Casa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PrecontractContract Prima Casa

Va salut,

Am dosarul de prima casa aprobat financiar, si vreau sa trec la faza urmatoare, si anume rezervarea imobilului.
Ce imi doresc, e sa nu iau teapa, ca sa zic asa :D. Spuneti-mi va rog ce acte ar trebui sa cer, sa ma asigur ca nu se intampla, de exemplu sa fie un propietar al cladirii, si alt propietar al terenului.
Dezvoltatorul, citez, este un "Grup persoane fizice".
De asemenea, ce clauze ar fi de inclus in antecontract? De ce clauze ar trebui sa ma feresc? Exista un contract standard, la care se pot adauga clauze ?

Multumesc!
(sunt la prima tranzactie imobiliara, multumesc si pt rabdare :) )
Cel mai recent răspuns: Catalin P , utilizator 14:25, 23 August 2011
Ar trebui sa va asiste un avocat platit de dvs la semnarea antecontractului/ contractului
OK, si care ar fi costurile ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelămurire avans antecontract vladmuresan02 vladmuresan02 Urmează să cumpăr un apartament și am o nelămurire la semnarea antecontractului. Agenția mi-a zis că trebuie să dau tot avansul (15% din valoarea ... (vezi toată discuția)
Recuperare plata rezervare achizitie apartament expertcontabilpc expertcontabilpc Buna ziua, Un prieten a facut o rezervare pentru un apartament pentru care a platit 1500 euro unui dezvoltator imobiliar, tranzactie intermediata de o agentie ... (vezi toată discuția)
Factura neincasata ContSters424626 ContSters424626 In urma unei tranzactii am decis cu reprezentantul vanzatorului sa mi se storneze o suma de bani. Am primit o factura storno pe care scrie ca se vor returna ... (vezi toată discuția)