Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesirea din indiviziune

Am urmatoarea problema: Sunt mostenitoarea unei cote indivize de 1/5 dintr-un teren de 2000 de metri, cu latime de 12 m undeva, la munte. Pe acest teren de 400 de m, eu doresc sa-mi construiesc o casa de vacanta. De pe acest site am aflat ca pot iesi din indiviziune cu o actiune judecatoreasca. Nelamuririle mele sunt: 1. Intrucit terenul este ingust eu as dori, pentru ca sunt prima si singura care vrea sa construiasca, sa am dreptul la prima parcela din teren, 2. Are cel care construieste, prioritate, in vreun fel ? 3. Cum se stabileste, de fapt, ordinea parcelelor ? ? Mentionez ca terenul mai are prevazut (conf schemei de la Primarie) drum de acces si prin spate, dar pina acolo, ar costa f mult utilitatile.
Multumesc celor care au amabilitatea de a-mi raspunde !
Iesirea din indiviziune pe calea unui partaj judiciar este a doua solutie posibila, prima fiind o impartire amiabila a terenului intre coproprietari. Incercati asadar o solutie "pasnica" pentru inceput.

Iesirea din indiviziune se poate realiza si prin atribuirea bunului catre un singur coproprietar, acesta urmand sa-i despagubeasca pe ceilalti prin plata unei sulte. Pentru atribuirea loturilor nu exista reguli prestabilite, instanta urmand sa decida in functie de sustinerile fiecarei parti, insa, trebuie avuta in vedere si posibilitatea ca in cazul unui partaj judiciar sa se constituie o servitute de trecere care sa greveze loturile din margine. Altfel spus, proprietarii primelor 3 sau 4 loturi dinspre drumul de acces vor fi obligati sa lase o poertiune de teren libera pentru ca si ceilalti proprietari sa ajunga la terenul lor. In aceste conditii, chiar de vi se va atribui primul lot nu il veti putea ocupa integral.

Ar exista si varianta impartirii amiabile a terenului in 5, fiecare proprietar urmand sa lase libera o portiune de 2 metri pentru crearea unui drum de acces . Ati scuti astfel o parte din cheltuielile unui proces, salvand, in acelas timp si relatia cu ceilalti coproprietari.
George, Avocat
flipisor a scris:

Am urmatoarea problema: Sunt mostenitoarea unei cote indivize de 1/5 dintr-un teren de 2000 de metri, cu latime de 12 m undeva, la munte. Pe acest teren de 400 de m, eu doresc sa-mi construiesc o casa de vacanta. De pe acest site am aflat ca pot iesi din indiviziune cu o actiune judecatoreasca. Nelamuririle mele sunt: 1. Intrucit terenul este ingust eu as dori, pentru ca sunt prima si singura care vrea sa construiasca, sa am dreptul la prima parcela din teren, 2. Are cel care construieste, prioritate, in vreun fel ? 3. Cum se stabileste, de fapt, ordinea parcelelor ? ? Mentionez ca terenul mai are prevazut (conf schemei de la Primarie) drum de acces si prin spate, dar pina acolo, ar costa f mult utilitatile.
Multumesc celor care au amabilitatea de a-mi raspunde !
Calea amiabila ar fi cea mai buna solutie! Asta presupune o intelegere intre coproprietarii acelui teren de 2000 de metri patrati>. Domnul avocat George a dat o solutie mai mult decat rezonabila! Dar, incepeti cu pretentii si atunci calea de urmat este o actiune de iesire din indiviziune fata de ceilalti coproprietari. In acea actiune veti putea emite orice pretentii, evident si probate. Altfel, succes in demersurile pe care le veti face in instanta!
1. Intodneauna o intelegere (chiar mai starmba) este mai buna decat o judecata dreapta pentru ca lasa partile in buna pace. Daca totusi nu se poate, atunci:
2. Art. 673^9. Cod proc civ. - din sectiunea privind imparteala judiciara -
La formarea şi atribuirea loturilor, instanţa va ţine seama, după caz, şi de acordul părţilor, mărimea cotei-părţi ce se cuvine fiecăreia ori masa bunurilor de împărţit, natura bunurilor, domiciliul şi ocupaţia părţilor, faptul că unii dintre coproprietari, înainte de a se cere împărţeala, au făcut construcţii, îmbunătăţiri cu acordul coproprietarilor sau altele asemenea
. Prin acord in acest sens se intelege inclusiv situatia in care s-a edificat constructia iar ceilalti coproprietari nu au zis nimic. In acest caz "qui tacet consentire videtur" = cine tace consmite. Insa nu puteti sa faceti aceasta pe ascuns ori cu scopul vadit de a va lua "partea leului" din teren pentru ca in acest caz scopul urmarit ar fi ilicit.
3. Terenul nu permite o impartire pe lungime (ce se poate face cu o fasie lata de 2,6 m -2,7 m ?) iar impartire pe latime impune o servitute de trecere in favoarea celor trei care raman "la mijloc" - asa cum a aratat george. Logic si economic ar fi ca terenul sa fie atribuit unuia dintre coproprietari urmand ca ceilalti sa fie despagubiti (eventual impartit in doua cu plata de despagubiri catre ceilalti, partea "din spate" putand fi mai mare pentru a compensa lipsa utilitatilor).
4. Ca opinie pur personala, inainte de a chema pe cineva in judecata as face o oferta de cumparare a cotelor parti la un pret rezonabil.