Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii program lucru
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

program lucru

program de lucru inegal este cel desfasurat in ture 12/24,12/48 ?
Programul de lucru inegal poate fi utilizat numai daca este specificat expres in CIM al fiecarui angajat in parte.
Acesta poate fi 12/24-12/48 sau in turnus (cazul mecanicilor de locomotiva, a soferilor de cursa lunga).
Sau poate fi program de lucru cu norma fractionata ( 2h/zi, 1h/zi, etc.), in care trebuie respectata norma de lucru pe saptamana, dar se pot efectua inegal orele/zi.