Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata taxa de timbru la inceput neconstitutionala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata taxa de timbru la inceput neconstitutionala?

Constitutia prevede ca nici o lege nu poate impiedica accesul cetateanului la justitie, atunci cum este plata taxei de timbru constitutionala la inceputul procesului si nu la sfarsit cum ar fi normal si constitutional, si in functie de sentinta, pentru ca aceasta sa fie acordata drept cheltuiala de judecata (275 CPC) la executare, fiindca reclamantul nu are acea suma din venit si nu-si poate repara daunele materiale?
masayoshi, utilizator
Pentru astfel de cazuri in care justitiabilul nu are banii necesari taxei de timbru, pentru a nu fi ingradit accesul liber la justitie a fost aprobata legea 51/2008 a ajutorului public judiciar in materie civila.
Si daca taxa de timbru depaseste suma de 540 x 12luni prevazuta de acea lege?