Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TVA persoane fizice - constructii noi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TVA persoane fizice - constructii noi

Ca si persoana fizica am construit un imobil cu 5 apartamente pe care le-am vindut cu un precontract in 2007 si am incasat toti banii. Tot atunci s-a facut si livrarea lor. Acum in 2008 trebuie sa fac contractele de vinzare- cumparare propriu zise

Trebuie sa ma inregistrez ca si platitor de TVA tinind cont ca la momentul in care am facut precontractele nu exista legea cu TVA-ul?
Sunt obligat sa platesc TVA-ul eu ca si vinzator in acest moment? Toti clientii s-au mutat in apartamente, mi-au achitat toti banii in 2007 si in momentul in care noi am facut intelegerea nu exista legea cu TVA-ul. Deci nu sunt dispusi sa achite 19% in plus.
Dacă transferul titlului de proprietate a fost realizat în 2007, nu se mai plăteste TVA chiar dacă nu au factură sau dacă plata nu a fost făcută.

Scutiţi de plata impozitului sunt şi cei care nu au titlul de proprietate, dar care au achitat integral facturile anul trecut sau cei care mai au încă rate de plată, dar care deţin factură pentru valoarea integrală a tranzacţiei la momentul încheierii contractului.
In conformitate cu Legea 345/2002, privind TVA, persoanele fizice care realizeaza tranzactii imobiliare in scopul obtinerii de venituri cu caracter de continuitae, au obligatia sa se inregistreze si sa plateasca TVA. De la aparitia acestei legi pana astazi nefiind modicari considerabile.

Sfatul nostru catre dvs. este sa va adresati administratiei financiare in vederea unui raspuns oficial.
codrutamaghear a scris:

In conformitate cu Legea 345/2002, privind TVA, persoanele fizice care realizeaza tranzactii imobiliare in scopul obtinerii de venituri cu caracter de continuitae, au obligatia sa se inregistreze si sa plateasca TVA. De la aparitia acestei legi pana astazi nefiind modicari considerabile.

Sfatul nostru catre dvs. este sa va adresati administratiei financiare in vederea unui raspuns oficial.

Legea mai sus mentionata nu mai este in vigoare ci Codul fiscal si normele de aplicare. A se vedea modificarile aplicabile incepand cu data de 01.01.2008.
ContSters42967, utilizator