avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota indiviza din proprietate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota indiviza din proprietate

locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul nivel,apartamentul fiind luat cu credit ipotecar.asociatia doreste mansardarea blocului si cei de la etajul 4 trebuie sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza din proprietate.intrebarea este o sa am probleme cu banca?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 07:00, 21 Septembrie 2010
petrecristinel a scris:

locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul nivel,apartamentul fiind luat cu credit ipotecar.asociatia doreste mansardarea blocului si cei de la etajul 4 trebuie sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza din proprietate.intrebarea este o sa am probleme cu banca?
ciudata treaba cu cedarea cotei indivize. daca se cedeaza cota indiviza, inseamna ca o sa aveti 0 la cheltuielile pe cota parte indiviza, ca nu mai avetio asa ceva :))
Stiam ca aceasta cota invidiza nu se poate ceda; se poate instraina doar odata cu vinzarea imobilului; gresesc??
Cum adica sa mergeti doar sa semnati la notar ca cedati cota? daca nu sunteti de acord cu mansardarea puteti refuza; e obligatoriu ca toti cei de la ultimul nivel/direct afectati sa fie de acord, altfel nu se poate mansarda.
Cota parte indiviza(%) = (suprafata utila a apartamentului / suma totala a suprafetelor utile a tuturor apartamentelor) : 100.
In acest caz nu se schimba suprafata apartamentului ci suprafata totala a apartamentelor prin adaugarea suprafetelor apartamentelor de la mansarda. Deci cota indiviza va fi ceva mai mica. Nu ramane nimeni fara cota indiviza. Nu scad cheltuielile cu aproape nimic. Nu cred sa fie vreo problema cu banca. Proprietatea ramane aceeasi.
:yeah:adriantot a scris:

Cota parte indiviza(%) = (suprafata utila a apartamentului / suma totala a suprafetelor utile a tuturor apartamentelor) : 100.
In acest caz nu se schimba suprafata apartamentului ci suprafata totala a apartamentelor prin adaugarea suprafetelor apartamentelor de la mansarda. Deci cota indiviza va fi ceva mai mica. Nu ramane nimeni fara cota indiviza. Nu scad cheltuielile cu aproape nimic. Nu cred sa fie vreo problema cu banca. Proprietatea ramane aceeasi.
daca ramine fara cota parte indiviza, poate deveni cu usurinta melc:yeah:
Ultima modificare: Luni, 25 August 2008
ContSters62736, utilizator
Cota indiviza o aveti in proprietate odata cu dobandirea apartamentului, vezi contractul de vanzare-cumparare a apartamentului. Daca o cedati e ca si cum v-ati instraina o parte din apartament pe gratis. Vreti asta? Eu cred ca la notar, daca faceti ceva de genul acesta trebuie sa va vindeti acea particica de cota-parte, nu sa o cedati. Daca vindeti apartamentul sau o parte din proprietate pe timpul cand aceasta e grevata de obligatii catre banca cred ca cel mai bine mergeti la banca si intrebati. Sfaturile si opiniile noastre sunt apa de ploaie. Cu banca nu te joci. Nu va lasati influentat de ce vrea asociatia sa faca.

Alte discuții în legătură

Infiintare asociatie de locatari ionutfazacas ionutfazacas Locuiesc intr-un bloc cu 12 apartamente. Momentan nu este constituita vreo Asociatie de Locatari, dar care se doreste a se infiinta. Sunt de acord cu ... (vezi toată discuția)
Pot transforma in mansarda podul de deasupra apartamentului meu ? zoia2011 zoia2011 Am cumparat un apartament cu 2 camere la ultimul etaj al unui bloc din Bucuresti care se afla un curs de construire. Dupa ce m-am mutat am inceput sa am ... (vezi toată discuția)
Mansardare bloc afd17 afd17 buna seara, va rog sa-mi spuneti daca pentru a se mansarda un bloc de locuinte trebuie sa fie absolut toti locatarii de acord, sau e suficient acordul ... (vezi toată discuția)