Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota indiviza din proprietate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota indiviza din proprietate

locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul nivel,apartamentul fiind luat cu credit ipotecar.asociatia doreste mansardarea blocului si cei de la etajul 4 trebuie sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza din proprietate.intrebarea este o sa am probleme cu banca?
musac a scris:

conform legislatiei in vigoare ,numai proprietarii de la et 4 pot masarda,rezultand apartamente duplex..iar cota indiviza nu se poate instraina sub nici un motiv.
GRESIT .... NU NUMAI UNUL DIN PROPRIETARII BLOCULUI RESPECTIV POT MANSARDA TERASA BLOCULUI, CI ORICE FIRMA CARE DORESTE ACEST LUCRU, DACA INTRUNESTE CONDITIILE LEGII
CEI DE LA ULTIMUL NIVEL AU NUMAI AVANTAJUL DE A-SI FACE UN DUPLEX, NUMAI IN CONDITIILE IN CARE SE FACE MANSARDAREA INTREGII TERASE .
legea 230/2007, Art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune
ContSters62736, utilizator
aceasta este o parte din procesul verbal al firmei constructoare in cel de la notar nu stiu ce scrie
In cadrul Adunarii Generale s-a prezentat oferta S.C. ..........S.R.L. privind mansardarea scarii prin construirea unei mansarde, pe planseul terasa al imobilului situat la adresa de mai sus, aflata in proprietate indiviza a locatarilor tuturor apartamentelor, conform tabelului alaturat.
In urma dezbaterilor acestei oferte cu o parte din membrii asociatiei de locatari, ….. locatari, s-a hotarat ca pe baza unui tabel nominal al tuturor locatarilor, sa se ia semnaturi de la locatarii care sunt de acord cu mansardarea scarii …., mergand la fiecare apartament.
In urma semnarii tabelului nominal a reiesit ca din ..... apartamente, sunt de acord ….…. locatari cu mansardarea blocului.
De asemenea, toti locatarii care locuiesc la etajul 4 sunt de acord cu mansardarea.
Mansardarea scarii ….... consta in adaugarea unei mansarde acoperita cu tabla tip ROVA pe sarpanta din lemn ecarisat. In urma mansardarii vor rezulta locuinte care vor fi vandute.
petrecristinel a scris:

aceasta este o parte din procesul verbal al firmei constructoare in cel de la notar nu stiu ce scrie
In cadrul Adunarii Generale s-a prezentat oferta S.C. ..........S.R.L. privind mansardarea scarii prin construirea unei mansarde, pe planseul terasa al imobilului situat la adresa de mai sus, aflata in proprietate indiviza a locatarilor tuturor apartamentelor, conform tabelului alaturat.
In urma dezbaterilor acestei oferte cu o parte din membrii asociatiei de locatari, ….. locatari, s-a hotarat ca pe baza unui tabel nominal al tuturor locatarilor, sa se ia semnaturi de la locatarii care sunt de acord cu mansardarea scarii …., mergand la fiecare apartament.
In urma semnarii tabelului nominal a reiesit ca din ..... apartamente, sunt de acord ….…. locatari cu mansardarea blocului.
De asemenea, toti locatarii care locuiesc la etajul 4 sunt de acord cu mansardarea.
Mansardarea scarii ….... consta in adaugarea unei mansarde acoperita cu tabla tip ROVA pe sarpanta din lemn ecarisat. In urma mansardarii vor rezulta locuinte care vor fi vandute.

Intrebarea este: s-a respectat acel cvorum prevazut de Legea nr.230/2007, cand s-a intrunit acea adunare generala pentru a lua o asemenea hotarare? Chestia cu tabelul din usa-n usa nu este prea corect, sa nu zic legal, care sa confirme acea hotarare ca gfiind legala!
tudorioan a scris:

Intrebarea este: s-a respectat acel cvorum prevazut de Legea nr.230/2007, cand s-a intrunit acea adunare generala pentru a lua o asemenea hotarare? Chestia cu tabelul din usa-n usa nu este prea corect, sa nu zic legal, care sa confirme acea hotarare ca gfiind legala!

Sunt si eu curios de subiect, ce cvorum in cadrul asociatiei de proprietari prevede legea 230/2007, completata/modificata de legea 170/2010?
Este vorba de jumatate plus 1 sau 2/3?
In cazul mansardarii, vanzarii de spatii comune, de exemplu, se socoteste 1 vot = cota parte indiviza a apartamentului care-i apartine.
Se face totalul voturilor (adunand cotele-parti indivize) PRO si se vede daca ele sunt 66.6% din totalul de 100% a cotelor-parti din condominiu, asa cum cere legea 170/2010.

In cazurile normale 1 apartament = 1 vot si, ca o hotarare sa fie adoptata, este necesar 50% + 1 PRO din totalul celor aflati la adunarea generala reconvocata