Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota indiviza din proprietate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota indiviza din proprietate

locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul nivel,apartamentul fiind luat cu credit ipotecar.asociatia doreste mansardarea blocului si cei de la etajul 4 trebuie sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza din proprietate.intrebarea este o sa am probleme cu banca?
elga50 a scris:

Cota indiviza o aveti in proprietate odata cu dobandirea apartamentului, vezi contractul de vanzare-cumparare a apartamentului. Daca o cedati e ca si cum v-ati instraina o parte din apartament pe gratis. Vreti asta? Eu cred ca la notar, daca faceti ceva de genul acesta trebuie sa va vindeti acea particica de cota-parte, nu sa o cedati. Daca vindeti apartamentul sau o parte din proprietate pe timpul cand aceasta e grevata de obligatii catre banca cred ca cel mai bine mergeti la banca si intrebati. Sfaturile si opiniile noastre sunt apa de ploaie. Cu banca nu te joci. Nu va lasati influentat de ce vrea asociatia sa faca.

Subscriu la mesajul lui elga 50.Mergeti la banca si intrebati daca se poate.Apoi ganditi-va daca doriti ca cineva sa va topaie "in cap" toata ziua si mai ganditi-va,ca,daca aceste blocuri ar mai fi suportat inca un etaj sau mai multe,ar fi fost construit cu etaje in plus.
petrecristinel a scris:

locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul nivel,apartamentul fiind luat cu credit ipotecar.asociatia doreste mansardarea blocului si cei de la etajul 4 trebuie sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza din proprietate.intrebarea este o sa am probleme cu banca?
Cota indiviza este acea parte comuna a blocului in care locuiesc proprietarii si se refera strict la ceea ce este in afara apartamentului. Functie de suprafata fiecarui apartamen se acorda un procent de cota indiviza ce face parte din proprietate. In aceste conditii, nu se poate instraina acea cota indiviza, dar daca proprietarul sau proprietarii vor sa renunte este treaba lor.Cand unul din proprietari va dori sa-si vanda apartamentul, cum va justifica potentialului cumparator cedarea cotei indivize?
petrecristinel a scris:

locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul nivel,apartamentul fiind luat cu credit ipotecar.asociatia doreste mansardarea blocului si cei de la etajul 4 trebuie sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza din proprietate.intrebarea este o sa am probleme cu banca?

Prin actul semnat la notar nu se cedeaza cota indiviza! Cota indiviza se recalculeaza pentru toate apartamentele nu numai pentru cei de la ultimul etaj. Premisa de la care se pleaca este gresita " sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza".
Cand o sa vedeti actul notarial spuneti-ne si ce scrie acolo. Eu cred ca este un act prin care dv sunteti deacord cu mansardarea. Normal ca in urma acordului proprietarilor se va recalcula cota indiviza nu se va ceda cota dv. indiviza din proprietate.
=D>adriantot a scris:

petrecristinel a scris:

locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul nivel,apartamentul fiind luat cu credit ipotecar.asociatia doreste mansardarea blocului si cei de la etajul 4 trebuie sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza din proprietate.intrebarea este o sa am probleme cu banca?

Prin actul semnat la notar nu se cedeaza cota indiviza! Cota indiviza se recalculeaza pentru toate apartamentele nu numai pentru cei de la ultimul etaj. Premisa de la care se pleaca este gresita " sa mearga la notar sa semneze un act prin care cedeaza cota indiviza".
Cand o sa vedeti actul notarial spuneti-ne si ce scrie acolo. Eu cred ca este un act prin care dv sunteti deacord cu mansardarea. Normal ca in urma acordului proprietarilor se va recalcula cota indiviza nu se va ceda cota dv. indiviza din proprietate.
corect =D>
conform legislatiei in vigoare ,numai proprietarii de la et 4 pot masarda,rezultand apartamente duplex..iar cota indiviza nu se poate instraina sub nici un motiv.