Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ambasade
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ambasade

Caror legi se supune CIM pentru entitatile fara personalitate juridica ( ambasada straina)?
Codului Muncii ..astfel, incadrarea in munca a unei persoane se realizeaza, potrivit prevederilor Legii nr. 53/2003 — Codul muncii, republicata, numai prin incheierea unui contract individual de munca, in temeiul caruia persoana fizica, in calitate de salariat, se obliga sa presteze munca pentru si sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu.

De asemenea, obligatia de a infiinta si transmite registrul electronic de evidenta a salariatilor la inspectoratul teritorial de munca o au si misiunile diplomatice si oficiile consulare ale altor state in Romania, respectiv, dupa caz, institutele culturale si reprezentantele comerciale si economice ale altor state in Romania, pentru personalul angajat local care are cetatenia romana sau resedinta permanenta in Romania.