Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act donatie

Buna ziua. As dori sa stiu daca :
sotul poate face act de donatie sotiei, privind totalitatea bunurilor propri si cele comune si daca se poate face si prin avocat. Cu stima
Doar a bunurilor proprii ale sotului donator si care devin astfel bunuri proprii ale sotului donatar.
Donatiile intre soti sunt revocabile.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Raspunsul este NU.
Donatia intre soti nu este permisa.
Donatia intre soti este permisa si poate avea ca obiect numai bunurile proprii ale sotului donator,cu exceptia situatiei in care s-a prevazut expres intrarea acestor bunuri in comunitatea de bunuri ale sotilor.
Donatia este revocabila si este atacabila de mostenitorii rezervatari (descendentii de orice grad si parintii) in urma decesului sotului donator.
Actul de donatie se incheie la notar.