Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna.
Va rog sa imi spuneti daca este legal sa imi iau concediu fara salar, pe o perioada de 1 an de la actualul loc de munca, pt a ma angaja, pe o perioada de 1an, la o alta firma.
Cea de a 2-a firma ma preseaza sa incep serviciul in 6 zile, iar din cate stiu nu pot sa demisionez fara acel preaviz de 15 zile. In plus, aceasta a 2-a firma imi ofera un post pe perioada determinata. Va multumesc
Da, exista aceasta posibilitate si este legala...puteti incerca o cerere de incetare a raportului de munca cu acordul partilor (art.55 lit.b C.mun,), situatie in care nu se acorda preaviz.