Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita dupa partaj
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita dupa partaj

In urma cu doi ani am terminat partajul judiciar cu fostul meu sot , el urmand sa imi dea ca sulta , suma de 40.000 euro . Cum el nu are de gand sa dea acesti bani , si a ales sa locuiasca in aceeasi curte cu mine , in incinta unui service auto , facandu-ne in continuare viata amara mie si copiilor nostri care au ramas in grija si educarea mea , am hotarat de comun acord cu fostul meu sot si sa vindem tot ce avem aici , impreuna si sa impartim toti banii pe din doua , sa stingem toate conflictele si suma pe care o are de imi dat cu titlu de sulta . Eu mi-am gasit deja o alta locuinta pentru care am incheiat un pre-contract , urmand ca restul de bani sa-i dau dupa ce la randul meu vand tot ce am facut impreuna cu fostul meu sot .
Problema este ca fostul meu sot s-a razgandit si nu mai vrea sa vanda nimic , eu am investit deja niste bani in alta parte , am de recuperat de la el suma de 40.000 de euro , in cat timp as putea obtine suma prin executare silita , si care ar fi urmatorii pasi de urmat ? Va rog din suflet sa ma ajutati !
de legalizat hotararea de partaj...investit cu formula executorie...cautat un executor judecatoresc (mai accesibil ca pret) si demarata procedura executarii silite (be bunuri mobile, imobile, venituri, samd)
atentie....toate acestea trebuie, demarate macar, in termen de cel mult 3 ani de la data ramanerii definitive a hotarari e partaj, pentru a nu interveni prescriptia.