Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... abitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

abitatie

Detin un apartament cu drept de abitatie al tatalui,,acum decedat, si al sotiei acestuia,in viata. Sotia decedatului are dreptul sa inchirieze sau sa ieie in gazda o persoana straina fara acordul scris,sau verbal titularului apartamentului ? Nu stiu daca in momentul decesului unuia dintre soti,spatiul destinat lui nusi pierde dreptul de abitatie,sau in momentul decesului unuia dintre soti tot spatiul revine celui ramas in viata.Sunt doua intrebari pt care va multumesc pt raspunsuri
Buna seara,
Cine este titularul apartamentului de care vorbiti?
Sotia decedatului are dreptul sa inchirieze sau sa ieie in gazda o persoana straina fara acordul scris,sau verbal titularului apartamentului ? Cel care a decedat spuneat ca avea in proprieate impreuna cu sotia (adica cu mama vitrega a dumneavoastra) acest apartament de care vorbiti?!!
Consider ca intr-o situatie de neintelegere cu aceasta se poate deschide succesunea dupa defunct , iar acolo imparteala se va face functie de legislatia privitoare la mostenire si la cei ce pot mosteni....
Cat despre intrebarile dv.
1. voi face trimiteri la C. Civ, mai precis la art. 571 care stipuleaza clar faptul ca
uzufructuarul nu poate ceda nici inchiria dreptul sau altuia....pe cale de consecinta raspunsul vil confera insusi textul de lege.
2cat despre a doua intrebare, sotul supravietuitor isi va pastra rezerva sa succesorala , potrivit legii si va putea uza de aceasta doar dupa deschiderea succesiunii si impartirea masei succesorale.
Daca mai sunt si alte intrebari, va rog sa imi scrieti...
Cu respect,
Avocat Barbulescu Ion-Sebastian
d-le luca ,sfatul croborat cu text de lege , dat de d-l avocat este demn de luat in considerati mai cu seama ca s-a oferit pentru contactare . bafta.
Multumesc pt promtitudine,Apartamentul este cumparat de mine tot eu fiind titularul. In contractul de VC este trecut dreptul de abitatie al parintilor. Intrebare: Dupa moartea sotului,,sotia(mama vitrega) are drept de abitatie si pe partea sotului decedat? In acest caz are dreptul sa inchirieze sau sa ia in gazda o persoana straina fara acordul proprietarului? Multumesc inca o data pt bunavointa,si scuze pt formularea, stangace, a frazelor.
ion luca c a scris:

Multumesc pt promtitudine,Apartamentul este cumparat de mine tot eu fiind titularul. In contractul de VC este trecut dreptul de abitatie al parintilor. Intrebare: Dupa moartea sotului,,sotia(mama vitrega) are drept de abitatie si pe partea sotului decedat? In acest caz are dreptul sa inchirieze sau sa ia in gazda o persoana straina fara acordul proprietarului? Multumesc inca o data pt bunavointa,si scuze pt formularea, stangace, a frazelor.

Inca mai astept un raspuns la intrebarea mea.

Daca de acest drept de abitatie profita si sotia vitrega a tatalui dvs,prin contract banuiesc, dvs fiind proprietar, dabsa in calitate de titular al dreptului de abitatie poate totusi inchiria o parte din locuinta daca fiind prea mare depaseste nevoile sale de locuit. art.572 alin 2 Cod civil.

Dreptul de abitatie se sterge cel mai tarziu la decesul titularului.