Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nou act constitutiv asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nou act constitutiv asociat unic

Intr-un srl cu doi asociati unul se retrage - prin hotarire AGA si contract cesiune,
celalat asociat devine asociat unic
Intrebarea este daca la reg.com. poate fi depus un nou act constititutiv adaptat pt. asociat unic - alta formulare, alte articole?
Fiind fara AGA, ci decizie asoc. unic, mare parte din vechiul act constitutiv nu mai este de actualitate, trebuie inlocuit aproape totul. Adica nu o modificare a unor articole ale vechiului act, ci un act cu totul nou. se poate?
Daca da, este acest act constitutiv intitulat "act reactualizat" sau "act nou"?
In situatia in care doriti sa inserati clauze speciale noi in actul constitutiv actualizat, acestea trebuie sa apara in hotarare/decizie asociatilor/asociatului si sa fie inregistrate in registrul comertului.