avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine are prioritate?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine are prioritate?


__________| |_______
a2
__________ _______
| a1 |

* se da intersectie fara semafoare, indicatoare, marcaje rutiere
* drumul a1 este ingust
* drumul a2 este mai lat
* a1 doreste sa vireze stanga
* a2 se deplaseaza din stanga catre dreapta

Cine are prioritate?
Cel mai recent răspuns: yo686 , utilizator 09:59, 29 August 2011
pai si atunci.. daca trebuia sa fie " stop " cine e de vina pt producerea accidentului ? oricum, nu soferul lui a1.
ar trebui sa va judecati cu ei.
dvs trebuie sa stiti bine daca ieseati de pe o proprietate privata sau erati pe un drum public
( cale de comunicatie, special amenajata pentru traficul rutier, deschisa circulatiei publice)
deci e clar
( cale de comunicatie, special amenajata pentru traficul rutier, deschisa circulatiei publice)


Va multumesc!
Asa cum ati prezentat dv situatia si cum reiese si din schema vinovat este A2, daca nu cumva pe teren nu exista un semn de cedeaza trecerea pt A1 si nu l-ati observat. Faceti poze cu zona respectiva si chemati politia in instanta pt lipsa acelui indicator la momentul evenimentului.
nu exista nici un semn nici intr-un capat nici in celalalt al stradutei, cum nu exista nici un semn pe strada mai lata (stop, cedeaza, drum cu prioritate)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident - intersectie nedirijata yo686 yo686 In urma cu aproximativ 3 luni am fost implicat intr-un accident rutier intr-o intersectie printre blocuri nesemnalizata cu indicatoare sau marcaje rutiere. ... (vezi toată discuția)
Accident intersectie cu semne de circulatie lipsa sorcy3k sorcy3k Se da urmatoarea speta: Masina A, mergand pe strada X (1 banda pe sens), care se intersecteaza cu Bulevardul Y (2 benzi pe sens), este acrosata din partea ... (vezi toată discuția)
Prioritate de dreapta? adyzone adyzone As vrea sa stiu cine are prioritate. Eu am urmat traseul sagetii rosii si m-am intersectat cu o masina la intersectia celor doua sageti (albastra si rosie). ... (vezi toată discuția)