Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine are prioritate?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine are prioritate?

__________| |_______
a2
__________ _______
| a1 |

* se da intersectie fara semafoare, indicatoare, marcaje rutiere
* drumul a1 este ingust
* drumul a2 este mai lat
* a1 doreste sa vireze stanga
* a2 se deplaseaza din stanga catre dreapta

Cine are prioritate?
pai si atunci.. daca trebuia sa fie " stop " cine e de vina pt producerea accidentului ? oricum, nu soferul lui a1.
ar trebui sa va judecati cu ei.
dvs trebuie sa stiti bine daca ieseati de pe o proprietate privata sau erati pe un drum public
( cale de comunicatie, special amenajata pentru traficul rutier, deschisa circulatiei publice)
deci e clar
( cale de comunicatie, special amenajata pentru traficul rutier, deschisa circulatiei publice)

Va multumesc!
Asa cum ati prezentat dv situatia si cum reiese si din schema vinovat este A2, daca nu cumva pe teren nu exista un semn de cedeaza trecerea pt A1 si nu l-ati observat. Faceti poze cu zona respectiva si chemati politia in instanta pt lipsa acelui indicator la momentul evenimentului.
nu exista nici un semn nici intr-un capat nici in celalalt al stradutei, cum nu exista nici un semn pe strada mai lata (stop, cedeaza, drum cu prioritate)