Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca - concediere abuziva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca - concediere abuziva

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat pentru a solutiona un conflict de munca. Pe scurt, angajatorul meu ma ameninta cu concedierea daca nu accept sa plec in strainatate la unul din clienti, domeniul de activitate al companiei angajatoare fiind oferirea de consultatanta tehnca in proiectare.
In contractul de munca, locul de desfasurare a activitati este biroul din Romania si nu este prevazuta ca obiligativitate deplasarea in misiuni.
Precizez faptul ca in companie nu exista un contract colectiv de munca si nici fise de post, astfel incat deplasarile, responsabilitatile angajatului ( cele specifice) nu sunt reglementate.

Ce as putea face in aceasta situatie ? Care ar fi parghiile legale ?

Multumesc !
deimos a scris:

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat pentru a solutiona un conflict de munca. Pe scurt, angajatorul meu ma ameninta cu concedierea daca nu accept sa plec in strainatate la unul din clienti, domeniul de activitate al companiei angajatoare fiind oferirea de consultatanta tehnca in proiectare.
In contractul de munca, locul de desfasurare a activitati este biroul din Romania si nu este prevazuta ca obiligativitate deplasarea in misiuni.
Precizez faptul ca in companie nu exista un contract colectiv de munca si nici fise de post, astfel incat deplasarile, responsabilitatile angajatului ( cele specifice) nu sunt reglementate.

Ce as putea face in aceasta situatie ? Care ar fi parghiile legale ?

Multumesc !Deocamdata, este un potential conflict de munca! Vazand ca domeniul principal de activitate al angajatorului este acela de consultanta tehnica si propiectare, in principiu, angajatorul poate sa dispuna si o masura de acest gen care poate fi in interesul sau, adica sa-si dezvolte afacerea si in afara! Probabil ca , din punct de vedere profesional sunteti foarte bine pregatit, de aceea v-a propus sa mergeti in afara tarii in interesul companiei. Sa va ganditi foarte bine inainte de a va hotara ce veti face. Intrati in litigiu de munca cu angajatorul si acesta poate sa spuna ca nu corespundeti profesional postului, refuzand sa raspundeti solicitarilor acestuia.

Modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este în principiu interzisă, fiind posibilă numai în cazurile şi condiţiile prevăzute de lege.
Trecerea temporară într-un alt loc de muncă poate interveni prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă. Pe durata delegării, respectiv a detaşării, salariatul îşi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă. Chiar dacă în cazul delegării, detaşării, trecerii temporare în altă muncă modificarea contractului este urmarea unui act unilateral emis de angajator, această modificare are la bază consimţământul general şi prealabil dat de salariat la încheierea contractului.
În situaţia în care salariatul consideră că această măsură a fost luată fără respectarea dispoziţiilor legale, se poate adresa instanţei de judecată competente potrivit legii.