Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... notificare de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

notificare de demisie

mi-am depus o notificare de demisie fara preaviz si am fost amenintata ca o sa suport consecintele ca nu am plecat cu preaviz.Ce mi se poate intampla?mentionez ca mi-au dat deja nr. de inregistrare la notificarea de demisie.Am facut ceva ilegal?:)
Salariatul poate demisiona fara preaviz doar daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca. Dar nerespectarea acestor obligatii trebuie sa poata fi probata. Altfel, trebuie respectat termenul de preaviz, acesta fiind cel prevazut in CIM, respectiv de maxim 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie sau de maxim 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Pentru nerespectarea termenului de preaviz, firma ar putea solicita daune, in limita prejudiciului astfel suferit.
Lorena Chirila, Avocat
Daca inca sunteti in perioada de proba, puteti depune o notificare privind incetarea contractului de munca, iar aceasta nu trebuie sa fie motivata / aprobata.
tirla a scris:

mi-am depus o notificare de demisie fara preaviz si am fost amenintata ca o sa suport consecintele ca nu am plecat cu preaviz.Ce mi se poate intampla?mentionez ca mi-au dat deja nr. de inregistrare la notificarea de demisie.Am facut ceva ilegal?:)

Demisie fara preaviz nu se poate decat in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca. ...