Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lichidare

Angajatorul este obligat sa plateasca angajatului la lichidare zilele de CO neefectuate sau acestea pot fi platite si la sfarsitul anului? Exista vreo baza legala care reglementeaza acest lucru?
Codul Muncii
Se plateste CO la lichidare numai in caz de incetare a contractului de munca (proportional cu perioada lucrata din an).
Andrei Gica a scris:

Angajatorul este obligat sa plateasca angajatului la lichidare zilele de CO neefectuate sau acestea pot fi platite si la sfarsitul anului? Exista vreo baza legala care reglementeaza acest lucru?

Art.146 alin.4 C.mun. dispune exprex ca , compensarea n bani a concediului de odihn neefectuat este permis numai n cazul ncetrii contractului individual de munc.
Prin urmare, zilele de CO neefectuate se vor plati fie la data incetarii c.i.m., fie la data stabilita prin c.i.m. pentru plata salariului.

In cazul unui refuz de plata al acestor zile , va puteti adresa ITM-ului si/sau instantei de judecata.