Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie catre un minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie catre un minor

buna ziua!

in cazul in care 2 persoane sot sotie au 2 proprietati pe numele lor si au probleme cu un credit care in cel mai rau caz poate sa ajunga la executarea bunurilor (chiar daca ele nu sunt ipotecate), ei doresc sa faca un act de donatie unei nepoate care are 13 ani ...
se poate face aceasta tranzactie...
in ce conditii
si daca poate fi atacata pe viitor

multumesc
cu stima,
Se poate face donatia dar creditorul va putea ulterior solicita anularea actului pentru ca prin asta se doreste ca debitorii sa instraineze averea pentru a nu mai plati debitul.
Alexandru Munteanu, Avocat
Cel mai bine ar fi sa vindeti una din proprietati sa va achitati datoria.
Actiunea creditorului nu poate fi una in anularea donatiei, ci una pauliana (revocatorie), si doar in masura in care bunurile ramase in patrimoniul debitorilor nu pot satisface creanta.

Va fi nevoie de acordul autoritatii tutelare, care va incuviinta donatia si va numi si un curator care sa o reprezinte pe minora la incheierea actului.
va multumesc!