Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale preluare masina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

preluare masina

salut!

luna viitoare termin leasingul pentru un autoturism.
leasingul, deci si masina sint pe firma. vreau sa iau masina de pe firma pe persoana fizica. chestia e ca firma este in suspendare activitate.
cum se poate face cel mai bine asta?

merci mult!
Pe perioada suspendarii activitatii societatii, aceasta nu poate realiza venituri.
Ca urmare, o varianta ar fi aceea a incetarii starii de inactivitate a societatii, urmata de vanzarea autot.
dar daca masina este scoasa din bilant? din mijloacele fixe?
firma de leasing poate face factura direct pe persoana fizica la terminarea leasingului?