Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor inmormantare

mama mea a decedat in noiembrie 2010.era pensionata cu handicap grav.mi au spus ca ajutorul de inmormantare este ultima pensie .este adevarat???se poate cere acuma ajutor de deces???
dupa10 luni???
Persoanele adulte cu handicap grav

indemnizaţie lunară, , în cuantum de 202 lei;
buget personal complementar lunar, în cuantum de 91 lei aici se incadra ea
.iar eu eram asistentul ei personal...
1. Asadar mama dvs. nu beneficia de o pensie acordata de Casa de Pensii ci de o indemnizatie pentru persoane cu handicap.
2. Pana va raspunde un coleg competent in domeniul acesta intrati sa va documentati si pe:
[ link extern ] /
[ link extern ]
fiind angajat al primariei trebuia sa primiti, dumneavoastra, ajutor de inmormantare de la primarie.
ajutorul se primeste de la primarie???
pai... ati spus ca ati fost angajat ca asistent personal al mamei care era persoana cu handicap grav. corect?
ati fost angajat al primariei nu-i asa?
aveti aceleasi drepturi ca orice angajat.
ati fost la primarie sa intrebati?