avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care este ordinea stingerii datoriilor la buget
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care este ordinea stingerii datoriilor la buget

Buna seara , am următoarea situație : sunt pers juridică , si am înregistrat in ultimii 2 ani , datorii la buget , in special la plata TVA-ului ( si asta datorită facturilor neincasate de la un debitor pe care deși îl execut momentan prin toate mijloacele :blocare conturi ...terti popriti ,nu reușesc sa recuperez creanta).
Astfel , sunt pe punctul de a accesa un credit ptr plata datoriilor la buget , dar nu as vrea sa plătesc ACUM -cu acest credit si dobânzile aferente acestei datorii ele fiind foarte mari si eu sunt constient ca nu pot suporta o suma (ca si rata la credit ) atât de mare.
Întrebare ....pot plăti doar TVA ,contribuția si impozitul pe profit lăsând ptr mai târziu plata penalitatilor ??? Stiu ca a fost odată o lege care anula aceste penalitati ...poate reapare ,cine stie ?! in ce or dine se sting aceste datorii ...? exista exceptii ? Eu vrea sa plătesc ,sunt de buna credință , dar nu pot mai mult acum....si acel TVA care îl datorez generează niște dobânzi foarte mari.....
Ce mă sfatuiti ? va multumesc ptr timpul acordat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 23:40, 30 August 2011
Ordinea stingerii datoriilor

Conform Codului de procedura fiscala:


(1) Dac un contribuabil datoreaz mai multe tipuri de impozite, taxe, contribuii i alte sume reprezentnd creane fiscale prevzute la art. 21 alin. (2) lit. a)(„ dreptul la perceperea impozitelor, taxelor, contribuiilor i a altor sume care constituie venituri ale bugetului general consolidat, dreptul la rambursarea taxei pe valoarea adugat, dreptul la restituirea impozitelor, taxelor, contribuiilor i a altor sume care constituie venituri ale bugetului general consolidat, potrivit alin. (4), denumite creane fiscale principale” ), iar suma pltit nu este suficient pentru a stinge toate datoriile, atunci se sting datoriile corelative acelui tip de crean fiscal principal pe care o stabilete contribuabilul sau care este distribuit, potrivit prevederilor art. 114, de ctre organul fiscal competent, dup caz, stingerea efectundu-se, de drept, n urmtoarea ordine:
a) sumele datorate n contul ratei din luna curent din graficul de plat a obligaiei fiscale pentru care s-a aprobat o ealonare la plat, precum i dobnda sau majorarea de ntrziere, dup caz, datorat n luna curent din grafic sau suma amnat la plat, mpreun cu dobnda sau majorarea de ntrziere, dup caz, datorat pe perioada amnrii, n cazul n care termenul stabilit pentru plata sumelor respective se mplinete n luna curent, precum i obligaiile fiscale curente de a cror plat depinde meninerea valabilitii nlesnirii acordate;
b) obligaiile fiscale principale sau accesorii, n ordinea vechimii, cu excepia cazului n care s-a nceput executarea silit, cnd se aplic prevederile art. 169 n mod corespunztor. n cazul stingerii creanelor fiscale prin dare n plat se aplic prevederile art. 175 alin. (41).
c) sumele datorate n contul urmtoarelor rate din graficul de plat a obligaiei fiscale pentru care s-a aprobat ealonarea, pn la concurena cu suma ealonat la plat sau pn la concurena cu suma achitat, dup caz, precum i suma amnat la plat mpreun cu dobnda sau majorarea de ntrziere datorat pe perioada amnrii, dup caz;
d) obligaiile cu scadene viitoare, la solicitarea contribuabilului.
(2) Vechimea obligaiilor fiscale de plat se stabilete astfel:
a) n funcie de scaden, pentru obligaiile fiscale principale;
b) n funcie de data comunicrii, pentru diferenele de obligaii fiscale principale stabilite de organele competente, precum i pentru obligaiile fiscale accesorii;
c) n funcie de data depunerii la organul fiscal a declaraiilor fiscale rectificative, pentru diferenele de obligaii fiscale principale stabilite de contribuabil.
(3) Pentru debitorii care se afl sub incidena Legii nr. 85/2006 privind procedura insolvenei, cu modificrile i completrile ulterioare, ordinea de stingere este urmtoarea:
a) obligaii fiscale cu termene de plat dup data deschiderii procedurii insolvenei, n ordinea vechimii, cu excepia celor prevzute n planul de reorganizare confirmat;
b) sume datorate n contul ratelor din programele de pli ale obligaiilor fiscale, cuprinse n planul de reorganizare judiciar confirmat, precum i obligaiile accesorii datorate pe perioada reorganizrii, dac n plan s-au prevzut calcularea i plata acestora;
c) obligaii fiscale datorate i neachitate cu termene de plat anterioare datei la care s-a deschis procedura insolvenei, n ordinea vechimii, pn la stingerea integral a acestora, n situaia contribuabililor aflai n stare de faliment;
d) alte obligaii fiscale n afara celor prevzute la lit. a) – c).
(4) Organul fiscal competent va comunica debitorului modul n care a fost efectuat stingerea datoriilor prevzut la alin. (1), cu cel puin 5 zile nainte de urmtorul termen de plat a obligaiilor fiscale.
multumesc , am citit dar probabil sunt si obosit dup o zi lunga de munca , si nu am rabdarea si atenția necesar ca sa nțeleg tot art. m interesa dac se poate intapla ca eu sa virez o suma de bani in contul TVA si a contributiilor salariale si ea de fapt sa fie altfel repartizata ...de exeplu ctre penalitati....
Da, se poate, asta este una din marile aberatii ale ANAF-ului.
multumesc .....rspunsul asta l nțeleg ...deși nu pe asta l așteptam . Banuiesc ca nu exista soluții de a evita o astfel de situație ......O seara buna va doresc
Nu, chiar nu exista nici o solutie. Ni se intampla sa viram banii pentru o contributie si sa constatam ca daca am avut intarziere de cateva zile la plata acesteia, prima data ni se retrag majorarile si penalitatile si apoi contributia.. dar nu toata. Pentru a regulariza situatia, trebuie sa cerem fisa platitorului si sa corectam platile in evidenta contabila. Trist...dar adevarat...asa cum scrie mai sus si colegul meu, Dragos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare tva, odbanzi si penalitati calinsas calinsas Am inregistrat o datorie de 9600 lei in 2001 neplata TVA fiind asociat la o firma. Firma s-a dizolvat, iar debitul a fost trecut asupra mea ca si persoana ... (vezi toată discuția)
Plafonul de casa, reglementari in vigoare la 19.08.2011 horvathsilvia horvathsilvia Care este actul normativ ce reglementeză plafonul de casa şi platile in numerar, valabil la data de 19.08.2011 ? (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie bukinst bukinst Intr-un litigiu privind functionarii publici /Legea 188/199( ]n anul 2008 functionarii publici dintr/o primarie au solicitat si primit prin sentinta primele de ... (vezi toată discuția)