Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care este ordinea stingerii datoriilor la buget
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care este ordinea stingerii datoriilor la buget

Buna seara , am următoarea situație : sunt pers juridică , si am înregistrat in ultimii 2 ani , datorii la buget , in special la plata TVA-ului ( si asta datorită facturilor neincasate de la un debitor pe care deși îl execut momentan prin toate mijloacele :blocare conturi ...terti popriti ,nu reușesc sa recuperez creanta).
Astfel , sunt pe punctul de a accesa un credit ptr plata datoriilor la buget , dar nu as vrea sa plătesc ACUM -cu acest credit si dobânzile aferente acestei datorii ele fiind foarte mari si eu sunt constient ca nu pot suporta o suma (ca si rata la credit ) atât de mare.
Întrebare ....pot plăti doar TVA ,contribuția si impozitul pe profit lăsând ptr mai târziu plata penalitatilor ??? Stiu ca a fost odată o lege care anula aceste penalitati ...poate reapare ,cine stie ?! in ce or dine se sting aceste datorii ...? exista exceptii ? Eu vrea sa plătesc ,sunt de buna credință , dar nu pot mai mult acum....si acel TVA care îl datorez generează niște dobânzi foarte mari.....
Ce mă sfatuiti ? va multumesc ptr timpul acordat.
Ordinea stingerii datoriilor

Conform Codului de procedura fiscala:

(1) Dac un contribuabil datoreaz mai multe tipuri de impozite, taxe, contribuii i alte sume reprezentnd creane fiscale prevzute la art. 21 alin. (2) lit. a)(„ dreptul la perceperea impozitelor, taxelor, contribuiilor i a altor sume care constituie venituri ale bugetului general consolidat, dreptul la rambursarea taxei pe valoarea adugat, dreptul la restituirea impozitelor, taxelor, contribuiilor i a altor sume care constituie venituri ale bugetului general consolidat, potrivit alin. (4), denumite creane fiscale principale” ), iar suma pltit nu este suficient pentru a stinge toate datoriile, atunci se sting datoriile corelative acelui tip de crean fiscal principal pe care o stabilete contribuabilul sau care este distribuit, potrivit prevederilor art. 114, de ctre organul fiscal competent, dup caz, stingerea efectundu-se, de drept, n urmtoarea ordine:
a) sumele datorate n contul ratei din luna curent din graficul de plat a obligaiei fiscale pentru care s-a aprobat o ealonare la plat, precum i dobnda sau majorarea de ntrziere, dup caz, datorat n luna curent din grafic sau suma amnat la plat, mpreun cu dobnda sau majorarea de ntrziere, dup caz, datorat pe perioada amnrii, n cazul n care termenul stabilit pentru plata sumelor respective se mplinete n luna curent, precum i obligaiile fiscale curente de a cror plat depinde meninerea valabilitii nlesnirii acordate;
b) obligaiile fiscale principale sau accesorii, n ordinea vechimii, cu excepia cazului n care s-a nceput executarea silit, cnd se aplic prevederile art. 169 n mod corespunztor. n cazul stingerii creanelor fiscale prin dare n plat se aplic prevederile art. 175 alin. (41).
c) sumele datorate n contul urmtoarelor rate din graficul de plat a obligaiei fiscale pentru care s-a aprobat ealonarea, pn la concurena cu suma ealonat la plat sau pn la concurena cu suma achitat, dup caz, precum i suma amnat la plat mpreun cu dobnda sau majorarea de ntrziere datorat pe perioada amnrii, dup caz;
d) obligaiile cu scadene viitoare, la solicitarea contribuabilului.
(2) Vechimea obligaiilor fiscale de plat se stabilete astfel:
a) n funcie de scaden, pentru obligaiile fiscale principale;
b) n funcie de data comunicrii, pentru diferenele de obligaii fiscale principale stabilite de organele competente, precum i pentru obligaiile fiscale accesorii;
c) n funcie de data depunerii la organul fiscal a declaraiilor fiscale rectificative, pentru diferenele de obligaii fiscale principale stabilite de contribuabil.
(3) Pentru debitorii care se afl sub incidena Legii nr. 85/2006 privind procedura insolvenei, cu modificrile i completrile ulterioare, ordinea de stingere este urmtoarea:
a) obligaii fiscale cu termene de plat dup data deschiderii procedurii insolvenei, n ordinea vechimii, cu excepia celor prevzute n planul de reorganizare confirmat;
b) sume datorate n contul ratelor din programele de pli ale obligaiilor fiscale, cuprinse n planul de reorganizare judiciar confirmat, precum i obligaiile accesorii datorate pe perioada reorganizrii, dac n plan s-au prevzut calcularea i plata acestora;
c) obligaii fiscale datorate i neachitate cu termene de plat anterioare datei la care s-a deschis procedura insolvenei, n ordinea vechimii, pn la stingerea integral a acestora, n situaia contribuabililor aflai n stare de faliment;
d) alte obligaii fiscale n afara celor prevzute la lit. a) – c).
(4) Organul fiscal competent va comunica debitorului modul n care a fost efectuat stingerea datoriilor prevzut la alin. (1), cu cel puin 5 zile nainte de urmtorul termen de plat a obligaiilor fiscale.
multumesc , am citit dar probabil sunt si obosit dup o zi lunga de munca , si nu am rabdarea si atenția necesar ca sa nțeleg tot art. m interesa dac se poate intapla ca eu sa virez o suma de bani in contul TVA si a contributiilor salariale si ea de fapt sa fie altfel repartizata ...de exeplu ctre penalitati....
Da, se poate, asta este una din marile aberatii ale ANAF-ului.
multumesc .....rspunsul asta l nțeleg ...deși nu pe asta l așteptam . Banuiesc ca nu exista soluții de a evita o astfel de situație ......O seara buna va doresc
Nu, chiar nu exista nici o solutie. Ni se intampla sa viram banii pentru o contributie si sa constatam ca daca am avut intarziere de cateva zile la plata acesteia, prima data ni se retrag majorarile si penalitatile si apoi contributia.. dar nu toata. Pentru a regulariza situatia, trebuie sa cerem fisa platitorului si sa corectam platile in evidenta contabila. Trist...dar adevarat...asa cum scrie mai sus si colegul meu, Dragos.