Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Sotul meu are 2 copii din prima casatorie.Noi avem impreuna unul.Daca sotul decedeaza copii lui intra in mostenire in tot ce am cumparat eu cu el in timpul casatoriei??Casa,masina,etc....Ce putem face ca sa ne protejam impotriva lor deoarece sunt infractori amandoi si sa poata lasa totul doar copilului nostru?
In timpul vietii puteti incheia pentru casa un contract de vanzare-cumparare cu clauza de abitatie viagea cu fiul dvs.Daca fiul nu dispune de suma necesara vanzarii se poate numi un procurator de fonduri.
Copii sotului vin la mostenire impreuna cu celalalt copil,dupa decesul tatalui si impreuna cu sotul supravietuitor vor impartii mostenirea.
daca tatal nu vrea sa lase mostenire copiilor,acesta ii poate inlatura de la mostenire prin testament,ori prin vanzarea partilor ce formeaza masa succesorala ,unuia din copii.
Vanzarea se poate face cu renta viagera sau cu clauza de intretinere.