avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sucesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sucesiune

Buna ziua problema mea este urmatoarea noi suntem trei frati, parintii mei doresc sa lase mostenire casa fratelui mai mic,eu si fratele mijlociu suntem de acord.Parintii vor sa faca un act de vinzare pe numele fratelui mai mic, au facut cadastrul si intabularea pe numele tatalui meu,problema vine acum intre timp di pacate tatal meu moare :sorry::sorry:,presupun ca, cu vinzarea nu se poate face nimic, intrebarea mea este din actele facute se poate recupera ceva sau folosi ceva ? Ce se poate face in stuatia aceasta? Va multumesc....
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:48, 31 August 2011
Nu aveti ce recupera, oricum trebuiau facute.
Dezbateti succesiunea dupa tata- dvs , fratele si mama, renuntati la mostenire, apoi mama vinde partea dansii, fratelui dvs cel mic.
Daca e vb de un bunul propriu al tatalui, iar dvs renuntati la mostenire, atunci numai fratele dvs cel mic va ramane mostenitorul tatalui si va fi numai el proprietar, asa cum va doriti, nemaifiind nevoie de alte acte suplimentar
Ultima modificare: Miercuri, 31 August 2011
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenitori fara succesiune poate deschide carte funciara ? benga112 benga112 Situatie dificila pentru Intabulare+carte funciara poate fii un abuz din partea autoritatilor? Se poate vinde o casa in aceasta situatie ? Fara succesiune ? ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire ! o familie constituita din 5 persoane, din ... cotiso_bv cotiso_bv Dezbatere mostenire ! O familie constituita din 5 persoane, din care un fiu a decedat acum 6 ani ( era casatorit si avea 2 fii, care acum sunt minori), urmata ... (vezi toată discuția)
Declaratie notar renuntare la susccesiune stanciulaurentiu91 stanciulaurentiu91 cind am facut taxa cu fratele meu am despagubit un nepot ptru a renunta la toate drepturile lui acum dupa 4 ani a murit fratele meu daca deschid taxa sa devin ... (vezi toată discuția)