Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sucesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sucesiune

Buna ziua problema mea este urmatoarea noi suntem trei frati, parintii mei doresc sa lase mostenire casa fratelui mai mic,eu si fratele mijlociu suntem de acord.Parintii vor sa faca un act de vinzare pe numele fratelui mai mic, au facut cadastrul si intabularea pe numele tatalui meu,problema vine acum intre timp di pacate tatal meu moare :sorry::sorry:,presupun ca, cu vinzarea nu se poate face nimic, intrebarea mea este din actele facute se poate recupera ceva sau folosi ceva ? Ce se poate face in stuatia aceasta? Va multumesc....
Nu aveti ce recupera, oricum trebuiau facute.
Dezbateti succesiunea dupa tata- dvs , fratele si mama, renuntati la mostenire, apoi mama vinde partea dansii, fratelui dvs cel mic.
Daca e vb de un bunul propriu al tatalui, iar dvs renuntati la mostenire, atunci numai fratele dvs cel mic va ramane mostenitorul tatalui si va fi numai el proprietar, asa cum va doriti, nemaifiind nevoie de alte acte suplimentar
gi-jane2, moderator