Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere disciplinara salariata gravida
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere disciplinara salariata gravida

Se poate concedia o salariata gravida (angajatorul a fost instiintat in scris despre situatie), pe motiv disciplinar ?- absente nemotivate mai exact.Multumesc.
Rentzu a scris:

Am primit decizia de concediere(Art.61 lit.a-motive disciplinare).In art 60 alin.1lit.c nu este trecuta ca si exceptie posibilitatea concedierii disciplinare a gravidelor(cum este la art.60 alin.1 lit.g). Am consultat un avocat si a zis ca se poate concedia disciplinar femeia gravida .... nu mai inteleg nimic #-o !!! Sa caut alt avocat ? Multumesc si scuze pentru insistenta ...

Daca tot ati intrebat un ”avocat” , de ce nu l-ati intrebat si care este temeiul in baza caruia este permisa concedierea dvs , atata timp cat art.60 alin.1 C.mun. interzice asa ceva?

In Codul Muncii este interzisa concedierea pentru orice motiv pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere ... singurele exceptii sunt cele pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.