Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUBINCHIRIEREA UNUI SPATIU COMERCIAL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUBINCHIRIEREA UNUI SPATIU COMERCIAL

Buna ziua,
Sunt proprietara unui spatiu comercial pe care l-am inchiriat unui cabinet de expertiza contabila, fara a mentiona in contractul de inchiriere dreptul de subinchiriere. Persoana respectiva doreste sa subinchirieze partial firmei sotului ei.
As dori sa stiu:
daca poate face acest lucru fara acordul meu;
de ce acte are nevoie din parte-mi pentru subinchiriere;
in cazul in care as fi de acord, ce riscuri sunt si daca sunt in vreun fel in culpa.

Va multumesc
1. Poate subinchiria numai daca este modificat in speta contractul de inchiriere, astfel incat sa poata face acest lucru.
2.Se poate si numai cu acordul expres si scris al proprietarului bunului, in spata al d-voastra.
3. Nu veti raspunde decat pentru cele ce cad i sarcina d-voastra ca proprietar, restul revine chiriasului si subchiriasului.
Va multumesc pentru raspuns!
As dori sa stiu ce documente imi vor cere pentru a face subinchirierea.