Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme pentru proprietar in cazul subinchirierii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme pentru proprietar in cazul subinchirierii

Buna dimineata!
Am urmatoarea speta:
In calitate de proprietar persoana fizica am inchiriat un spatiu comercial catre o sc. Dupa 1 luna vine chiriasul sa-mi ceara acordul pentru a subinchiria catre alta sc din varii motive pe o perioada determinata de timp. Intrebarea mea este:
In cazul in care chiriasul meu initial dispare pur si simplu cum voi putea recupera chiria de la subchirias sau cum voi putea evacua subchiriasul din spatiu in cazul in care nu ma inteleg cu acesta amiabil avand in vedere ca intre mine ca proprietar si subchirias nu exista raporturi juridice directe?
Pot insera in acordul meu scris ceva clauze care sa ma puna la adapost fata de aceste situatii?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Mai ales ca am experienta evacuarii unui chirias prin tribunal si mi-e groaza sa ma gandesc ce se va intampla in cazul unui subchirias cu care nu am relatii directe! Multumesc!
De ce nu incercati sa faceti direct contractul de inchiriere cu subchiriasul pentru perioada determinata, urmind ca apoi sa inchiriati din nou. Ar fi bine ca in viitorul contract de inchiriere sa stipulati expres ca nu se poqate subinchiria. Desigur ca putetui sa fortati chirasul sa introduca in contract anumite clauze dar in caz ca refuza sa le execute tot la tribunal veti ajunge
raccone a scris:

Buna dimineata!
Am urmatoarea speta:
In calitate de proprietar persoana fizica am inchiriat un spatiu comercial catre o sc. Dupa 1 luna vine chiriasul sa-mi ceara acordul pentru a subinchiria catre alta sc din varii motive pe o perioada determinata de timp. Intrebarea mea este:
In cazul in care chiriasul meu initial dispare pur si simplu cum voi putea recupera chiria de la subchirias sau cum voi putea evacua subchiriasul din spatiu in cazul in care nu ma inteleg cu acesta amiabil avand in vedere ca intre mine ca proprietar si subchirias nu exista raporturi juridice directe?
Pot insera in acordul meu scris ceva clauze care sa ma puna la adapost fata de aceste situatii?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Mai ales ca am experienta evacuarii unui chirias prin tribunal si mi-e groaza sa ma gandesc ce se va intampla in cazul unui subchirias cu care nu am relatii directe! Multumesc!

Daca in contractul dvs de inchiriere nu este stipulat expres ca cel care a inchiriat are dreptul sa subinchirieze atunci este nevoie de acordul dvs .
Puteti introduce prin act aditional semnat de ambele parti diferite clauze care sa incerce sa va protejeze impotriva distrugerilor cauzate spatiului , a neplatii chiriei , etc.
Consultati un avocat specializat in domeniu si va poate redacta contractul.
SUCCES!B-)
Conform art.1418 C.civ. "locatarul are dreptul de a subinchiria si de a ceda contractul sau catre altul, daca o asemenea facultate nu i-a fost interzisa", interzicere care "nu se prezuma, ci trebuie sa rezulte din o stipulatie speciala". Daca locatarul a venit sa va ceara voie, desi avea dreptul sa o faca, nefiindu-i interzis acest lucru, cred ca este de buna credinta. Oricum subchiriasul se subroga in drepturile si obligatiile chiriasului, fiindu-i opozabil contractul incheiat intre dumneavoastra si chiriasul principal. Se poate incheia un act aditional la contractul initial de locatiune prin care sa inserati clauze care sa va protejeze.