avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator corect sau penal?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator corect sau penal?

In cazul in care administratorul din asociatia de proprietari nu face publica starea financiara a asociatiei( comisia de cenzori nu are nici o putere asupra lui), iar banii pe care-i incaseaza din cheltuieli plus majorari si penalitati le contabilizeaza intr-un cont al firmei in domeniul administratie imobiliara (personala, privata) iar contul asociatiei il desfinteaza presedintele asociatiei la indicatiile administratorului, banii ajung intr-un cont privat la care nici cu ajutorul politiei nu ajungi numai daca exista o plangere penala si e vorba de o suma respectabila. Eu ca proprietar ma simt inselat si lipsit de minimul de dobanda sau profit (daca este vorba de un leu, tot leul meu este) la acei bani care se aduna sau nu in contul asociatiei.
Intrebarea mea ar fii: Se poate face ceva impotriva acestor metode nici nu stiu cum sa le spun ca lege pt asa ceva nu este si daca nu este ilegal nici legal, atunci cum este?
Cel mai recent răspuns: helmut1 , utilizator 22:47, 1 Septembrie 2011
puteti incepe mai intai cu o sesizare scrisa la primaria de sector.
1-Administratorul de imobil in calitatea de angajat al asociatiei de proprietari are limita de competenta redusa a executa strict dispozitiile presedintelui si comitetului executi
2-Conform art 10 din Legea nr 230/2007
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces,la cerere,la orice document al acesteia

Intemeiat pe dispozitia mentionata,solicitati presedintelui de asociatie sa puna la dispozitie documentul care atesta titularul depozitului bancar al fondurilor asociatiei de proprietari
Daca se dovedeste ca depozitul nu are drept titular asociatia de proprietari,sunteti indreptatit sa formulati plangere la parchet ,sa detaliati situatia,urmand ca autoritatea dupa verificari sa se pronunte daca exista intrunite elementele constitutive ale vreunei fapte prevazute de legea penala
Sunt din Arad, si prin coruptia din acest sector am trecut deja cu rezultatul= e treaba voastra, aveti cenzori aveti presedinte si ...aveti o gramada de pareri si pozitii fata de acest aspect. Descurcati-va!
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2011
helmut1, utilizator
ynocentta a scris:

1-Administratorul de imobil in calitatea de angajat al asociatiei de proprietari are limita de competenta redusa a executa strict dispozitiile presedintelui si comitetului executi
2-Conform art 10 din Legea nr 230/2007
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces,la cerere,la orice document al acesteia

Intemeiat pe dispozitia mentionata,solicitati presedintelui de asociatie sa puna la dispozitie documentul care atesta titularul depozitului bancar al fondurilor asociatiei de proprietari
Daca se dovedeste ca depozitul nu are drept titular asociatia de proprietari,sunteti indreptatit sa formulati plangere la parchet ,sa detaliati situatia,urmand ca autoritatea dupa verificari sa se pronunte daca exista intrunite elementele constitutive ale vreunei fapte prevazute de legea penala



Multumesc pentru sugestie, este pentru mine destul de convingator si practic, aceasta va fi si urmatorul pas pe care-l voi face.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere administrator caradis caradis Buna ziua. sunt cenzor la o asociatie . Am verificat actele pe 2015 si sunt ingrozita de ce am gasit in ele. Presedintele nici nu vrea sa auda de expertiza, ... (vezi toată discuția)
Bani depusi in contul personal al administratorului goby goby Sunt presedinte de bloc de 3 luni si incerc sa fac ordine in actele contabile ale asocietiei de proprietari dar nu prea reusesc pt ca administratorul in varsta ... (vezi toată discuția)
Stabilire garantie in numerar ! MIHAESCUM MIHAESCUM Buna seara, Sunt cenzor la o Asociatie de proprietari si vreau un raspuns cu privire la Stabilirea garantiei in numerar si pentru Presedintele ... (vezi toată discuția)