Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data suspendare cim in revisal 5
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data suspendare cim in revisal 5

Buna ziua,as vrea sa stiu si parerea dvs referitor la ce data incetare trecem in cazul suspendarilorEu am incercat pt cineva de ex. cerere cfp 15.08-19.08+decizie suspendare,in revisal daca trec 15.08-19.08 considera ca 19.08 este data cand revine la serviciu,apare interval suspendare 15.08-19.08(19.08-fiind zi suspendata).Am trecut la interval suspendare 15.08-20.08(fiind prima zi lucratoare) si apoi la incetare suspendare 20.08 apare la raport pe salariat interval suspendare 15.08-20.08?este corect sa procedez asa,eu inteleg ca data incetare suspendare e data cand revine la munca!
eu tocmai la asta ma refer daca este corect sa procedam asa cum spunet- si dvs?si nu cred ca este necesar act aditional,cand am cererea lui pana pe 30.04 trec 01.06.in program tocmai ca stim ca programul nu preia de fapt data reala cand inceteaza suspendarea si ar aparea ca data incetare data cand el este suspendat
Daca aveti cerere pana la 30.04.2011 , cum il treceti pana la 01.06.2011 in suspendare? ... pentru perioada 01.05.2011 -01.06.2011 ar trebui fie sa existe o cerere de CFP , fie sa-l treceti absent nemotivat ... numai in acest caz, supendarea va apare pe intreaga perioada avand, in acest sens, si o baza legala.
scuze am vrut sa spun 01.05.pt perioada respectiva ar fi trebuit sa procedez conform spuselor dvs,am incercat sa trec doar o zi de suspendare cim si imi spune :"data de sfarsit a suspendarii trebuie sa fie ulterioara datei de incepere a suspendarii"astfel ca ne obliga sa trecem de ex.: 01.06.-02.06.si data incetare 02.06.,pentru o cerere cfp 01.06-01.06.?de asta spuneam ca data de incetare trebuie sa fie prima zi lucrata si nu ultima suspendata,si pe perioade de timp mai mari
Da, asa este pentru o zi de CFP se trece un interval de doua date ... daca facem prin scadere , 01.06.2011 - 02.06.2011, ... rezulta o zi.

Pentru perioade mai mari , se oate trece ca data de incetare ultima zi de CFP ... am avut o astfel de situatie si nu am avut probleme ...
Eu cred ca incetarea suspendarii este data la care angajatul isi reia activitatea, respectiv prima zi de lucru.
De ce?
Pentru ca daca se face suspendare pentru o singura zi programul nu permite in aceasi zi sa se faca si incetarea, deci se suspenda din data in care angajatul lipseste pana in prima zi de munca inclusiv.
Este o parere....