Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda, autoturism instrainat fara acte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda, autoturism instrainat fara acte

ma numesc moglan rodica si am vandut o masina de aproape un an dar fara acte de vanzare si acum mi-a venit o amenda acasa din cauza rovinietei neplatite. dar idea e ca nu mai stiu nimic ce noii proprietari ai masinei. cum trebuie sa pocedez sa nu trebuiasca sa platesc aceasta amenda la politie...???
Trebuie sa-i actionati in judecata pe cei carora le-ati vandut, pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare-cumparare si pentru obligarea lor la plata tuturor cheltuielilor aferente dreptului de proprietate asupra masinii (impozit, amenzi etc).
Trimite-ti raspuns la Politie in care explicati situatia, si va trebui sa atasati macar o copie dupa contractul de vanzare cumparare, sau ceva cu care sa dovediti ca masina a fost instrainata. De la finante la impozit cum ati scos masina?.. daca numai aveti nimic puteti solicta acolo o copie dupa contractul de vanzare cumparare daca ati scos de la finate....
Sa o contestati in instanta.