Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... masuri obligatorii ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

masuri obligatorii ITM

Ce se intampla daca angajatorul nu respecta masurile obligatorii impuse de ITM in urma unui control? E amenda sigura sau se poate spera la un avertisment?
Cred ca depinde de problema descoperita, este posibil sa dea si avertisment, daca nu e ceva foarte grav,cu mentiunea ca in termen de x zile sa rezolvati acel lucru. Asa am auzit.
Amenda este de la 3.000 lei la 10.000 lei.... in general, astfel de situatii sunt sanctionate cu amenda .... puteti sa depuneti o adresa catre ITM prin care sa solicitati prelungirea termenelor de indeplinirea masurilor stabilite prin procesul-verbal de control ...
Nu ma refeream la depasirea termenelor de indeplinire a masurilor impuse de ITM, ci la faptul ca angajatorul, desi si-a luat angajamentul ca se corecteaza, si o perioada chiar respecta legea, la un moment dat iarasi calca stramb.
Daca va calca din nou stramb dupa ce a dus la indeplinire masurile trasate de catre ITM , atunci sigur va lua amenda si nu avertisment.
Si cum facem dovada ca am respectat masurile obligatorii? La un urmator control? Multumesc.