Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in cuprinsul actiuni de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in cuprinsul actiuni de divort

in cuprinsul actiuni de divort nu sunt martori numiti cu nume si adresa specificinduse ca vor fi prezentate la prima infatisare la cere se prezinta un avocat co o inputernicire avocationala facuta la notar prezentind pe reclamant , prezinta ca martori doar doua nume fara adresa complecta spunind ca adresa si martori vor fi prezentati la un alt uermen; cere un nou termen care ise ci acora , norma ar fi sa se fi audiat martori la primul termen dar martori nu sau nici prezentat adresele lor nu sunt nici dupa prima dezbatere in dasar nu este un viciu de procedura in acest sens Va multumesc !
Daca am inteles eu bine ce ati relatat ar fi trebuit sa survina decaderea din administrarea probei cu martori.
In acest caz actiunea ar urma sa fie respinsa din lipsa de probe...

Daca insa au fost amanari din varii motive situatia este alta.
Ar trebui sa consulte un avocat dosarul intrucat poate exista posibilitatea ca dupa 5 termene de judecata sa nu opereze decaderea...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avocatul respectiv-desi nu poate avea calitatea de avocat din moment ce reprezinta partea prin procura notariala-in probatoriu a solicitat admiterea probei cu martori.Instanta de judecata a considerat pertinenta si utila aceasta proba din moment ce a admis-o ,reprezentantul partii avand la indemana una din doua ipoteze de lucru,incuviintate de instanta:

1.Depune in termen de cinci zile de la ultimul termen prin registratura lista cu martori-nume,prenume,adresa-pentru a fi citati de instanta;

2.Se obliga sa aduca la urmatorul termen acesti martori,sub sanctiunea decaderii din proba.

Nu pot fi audiati martorii la primul termen.Martorii pot fi audiati dupa admiterea acestei probe de catre instanta de judecata-or asta nu se poate realiza in nici un caz la primul termen.
Nu e viciu de procedura.
Daca instanta i-a pus partii respective in vedere sa depuna numele si adresa intr-un anumit termen ( in 5 zile de obicei) sau sa se prezinte direct cu ei la urmatorul termen, si partea nu depune sau nu ii prezinta, va fi decazuta din proba cu martori.