Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare

buna ziua am si eu o mare problema. sotul meu in urma cu 5 ani si-a ajutata sora luand un imprumut din banca. ea trabuia sa plateasca ratele ca umbrumutul a fost facut entru ia. in urma cu cateva zile soacra ma anuntat ca ar fi aflat ca nu au platit ratele de ceva ani (destul de grav). noi nu locuim in romania si sotul are adresa la locuinta unde locieste sora asa ca au putut musamaliza bine lucrul acesta.
problema e ca noi treuie sa cumparam un teren, inrebare e ca daca il trecem pe numele meu o sa mai avem probleme cu banca.
va multumesc!!!!
Da, terenul pe care-l veti cumpara va fi bun comun ,astfel incat creditorul bancar poate urmari partea sotului dvs. si chiar cere partajul bunului, pentru a putea fi executat silit.
fiind casatoriti deveni bun comun
asa ca....
cand sa facut imprumutul nu eram casatoriti.daca il trec pe numele ficei dar e cam micuta
se poate insa sa se scrie ca banii ii are de la bunici
pentru ea vine sa semneze o persoana de la autoritatea tutelara,
sau luati terenul pe numele d-voastra si cu acordul satului [ adica sa nu se supere,deoarece nu prea mai are drept asupra lui] [deci nu mai e bun comun]
puteti scrie ca sunteti casatorita iar banii pentru achizitie sunt de la parintii d-voastra,iar sotul stie si de acord cu starea de fapt.
sau
il luati pe numele parintilor si ei v-il doneaza,asa sunteti peste tot si in acte singurul proprietar

succes
defapt terenul e de la socrii vorba vine cumparata vroiam cumparare sa nu avem probleme cu fratii