Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrare blocata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrare blocata

am o mare problema.suntem doi propietrari.eu cu 2 camere iar celalat cu 50 de camere.aveam intrare printr-un fel de gang acesta a fost inchis si deschis un magazin de optica (fara acordul meu).apoi tot pe act aveam scris ca mai am inca 2 intrari , intr-una din ele a facut hotel si tot la fel a inchis acesul meu.mi-a mai ramas un fel de gang in care isi depoziteaza vecinul tot felul de saci de gunoi.Intrebarea e cum de a putut sa inchida el cele 2 intrari fara acordul meu, mai ales aceasta unde e optica, aici fiind si numarul postal al meu.Cui sa ma adresez ca sa rezolv problema.
alexander.dominic a scris:

am o mare problema.suntem doi propietrari.eu cu 2 camere iar celalat cu 50 de camere.aveam intrare printr-un fel de gang acesta a fost inchis si deschis un magazin de optica (fara acordul meu).apoi tot pe act aveam scris ca mai am inca 2 intrari , intr-una din ele a facut hotel si tot la fel a inchis acesul meu.mi-a mai ramas un fel de gang in care isi depoziteaza vecinul tot felul de saci de gunoi.Intrebarea e cum de a putut sa inchida el cele 2 intrari fara acordul meu, mai ales aceasta unde e optica, aici fiind si numarul postal al meu.Cui sa ma adresez ca sa rezolv problema.
Ce s-a inteles: ca sunteti doi proprietar! Intrebare: sunteti proprietari pe acelasi imobil( constructie)? Ce ar mai fi de intrebat: Cum sunt delimitate propririetatile daca acestea sunt distincte?
Deci, suntem 2 propietari .Imobilul are 2 corpuri A SI B .Corpul A si un pic din corpul B sunt ale celuilalt propietr.Corpul B se Afla intr-o curte intrerioara in Spatele Corpului A.In corpul B, la parter am eu 2 camere.Cei de la Cadastru au stipulat in acte ca eu am iesire la 3 strazi, 2 dintre ele facandu-se prin interiorul corpului A.Acum intrebarea este , nu treuia sa imi ceara consintamantul meu pentru a putea vecinul sa inchida cele 2 iesiri ale mele.

Problema cu terenul e urmatoarea, nu am stipulat in acte asa ceva.Ar mai fi o intrebare daca cetatenii straini pot cumpara o casa cu terenul de sub ea (oricum vecinul meu fiind intalian a cumparat-o pe firma)
alexander.dominic a scris:

Deci, suntem 2 propietari .Imobilul are 2 corpuri A SI B .Corpul A si un pic din corpul B sunt ale celuilalt propietr.Corpul B se Afla intr-o curte intrerioara in Spatele Corpului A.In corpul B, la parter am eu 2 camere.Cei de la Cadastru au stipulat in acte ca eu am iesire la 3 strazi, 2 dintre ele facandu-se prin interiorul corpului A.Acum intrebarea este , nu treuia sa imi ceara consintamantul meu pentru a putea vecinul sa inchida cele 2 iesiri ale mele.

Problema cu terenul e urmatoarea, nu am stipulat in acte asa ceva.Ar mai fi o intrebare daca cetatenii straini pot cumpara o casa cu terenul de sub ea (oricum vecinul meu fiind intalian a cumparat-o pe firma)
Daca lucrurile stau asa si din actul de proprietate pe care-l detineti reiese ca aveti trei cai de acces la trei strazi, atunci vecinul va incalca un drept de proprietate, abuzand totodata prin faptul ca va blocheaza o cale de acces! Un prim pas ar fi sa incercati pe cale amiabila!
va multumesc pentru raspuns.pe cale amiabila nu merge, nu am nimic cu italienii dar acesta e recalcitrant, nervos, tipa.vrea sa ii vand incearca tot felul de acte de intimidare.Alta cale care ar fi in afara de cea amiabila?

Unde pot sa ma duc, la primarie ca sa imi arate si mie unde am semnat pentru a imi opri acesul pe cele 2 intrari (posibil sa fi falsificat actele semnand in locul meu)

Iar cat despre terenul de sub casa, unde pot sa ma duc, ca sa vad daca chiar este a lui.
Atunci o plangere penala formulata imptriva vecinului! Si de aici toate vor decurge in favoarea dvs., daca organele abilitate vor constata ca cele ce veti consemna in acea plangere sunt conforme cu realitatea. In ceea ce priveste informatii cu privire la terenul de sub casa le puteti cere de la primarie invocand prevederile Legii nr.544/2001, cu modificarile si completarile ulterioare. Acelasi lucru este valabil si cu semnul de intrebare pe care vi-l puneti in legatura daca alcineva a semnat in locul dvs. un acord de blocare a caii de acces.