Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... instanta a hotarit partajul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

instanta a hotarit partajul

sotul a deschis un proces pt.partaj pt imobilul in care locuim impreuna.eu avind o datorie la fisc. instanta a hotarit urmatoarele: imobilul sa fie trecut pe numele lui dar cu ,conditia ca el sa-mi plateasca o sulta de jumatate din valoarea imobilului nu scrie nicaieri ca fiscul e indreptatit sa execute silit aceea suma.sotul nu poate sa-mi dea decit 200 roni pe luna.cum poate recupera fiscul datoria?Va rog sa ma lamuriti.Va multumesc!

;
lunar cota din (veniturile dv.+200 ron ) sau executia bunurilor dv.
Partajul este posibil in urma unui divort, in cazul d-voastra! Asa ca presupun ca e fostul sot.
Fiscul va poate pune poprire pe venit, in caz ca aveti datorii, in baza unui titlu executoriu.
Venitul d-voastra include cei 200 lei + alte venituri.
Fiscul poate popri si sulta pe care fostul dvs. sot v-o datoreaza.
In acest sens vedeti dispozitiile art.149 din Codul de Procedura fiscala :
Sunt supuse executării silite prin poprire orice sume urmăribile reprezentând venituri şi disponibilităţi băneşti în lei şi în valută, titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporale, deţinute şi/sau datorate, cu orice titlu, debitorului de către terţe persoane sau pe care aceştia le vor datora şi/sau deţine în viitor în temeiul unor raporturi juridice existente.
apartamentul va fi trecut pe numele lui dupa achitarea datoriei
fiscul face modificarea daca rolul celor care instraineaza un bun nu au datorie la stat