Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire dupa deces

avind 32 de ani de casatorie si casa fiind a sotului meu cumparata de parinti lui pe numele lui inainte de casatorie ce drepturi am eu si copii in casa dupa decesul lui fiind grav bolnav?poate sa ceara drept in casa si sora lui?
Dreptul asupra mostenirii sotului dvs. dupa decesul acestuia nu-l aveti decat dvs. ca sotie supravietuitoare si copii dvs. si ai acestuia, care vor indeparta de la mostenire celelalte grade.
Fiind numai proprietatea sotului, si nu a parintilor acestuia, sora lui nu are nici o vocatie succesorala.
Marcel Mihalache, Avocat
Pai la succesiune doar d-voastra si copiii veti veni asadar nu trebuie sa va faceti griji. Sora nu este mostenitor rezervatar si vine la succesiune doar daca nu exista descendenti...ceea ce nu este cazul de vreme ce aveti copii.
Asupra casei aveti un drept de abitatie pe o perioada de un an daca nu aveti o locuinta proprie (dar practic veti putea locui acolo pana vor dori copiii iesirea din indiviziune; un an va acorda legea), drept pe care il pierdeti mai repede in conditia in care doriti sa va recasatoriti.
Toate acestea nu vor fi valabile daca sotul va dori sa dispuna de cotitatea disponibila in favoarea surorii prin testament.
doar d-voastra si copiii aveti dreptul la imobil
sanatate sotului