Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

bunà ziua .sintem 2 surori.tatàl nostru este unicul proprietar al casei noastre. vroiam sà stiu dacà tatàl meu poate sù-i facà act de proprietate, surori mele in lipsa mea. dat fiind faptul cà eu lucrez in stràinàtate . và multumesc anticipat.
sigur ca tatel poate face cu bunul lui ce doreste
poate sa-l vanda surorii sau cui doreste
atata timp cat traieste,d-voastra si sora nu are nici un drept asupra casei lui
Depinde, unde este un Tata, a existat si o mama, deci, cand a fost cumparat apartamentul, tatal dv era casatorit, pt ca in situatia asta se schimba lucrurile.
sint divortati iar soacra mea a refuzat la tot ceea ce i se cuvenea
care soacra ?:O
in fine, daca a refuzat verbal si nu intr-o actiune de partaj, nu are valoare, asa ca tata sau socru ce va e, nu poate vinde fara acordul fostei sotii
Eu v-am intrebat de mama dumneavoastra nu de soacra. deci tatal dumneavoastra a fost casatorit cu mama dumneavoastra ? apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei ?