avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Vreau sa-mi deschid un PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Vreau sa-mi deschid un PFA

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a deschide un PFA, productie mica de lumanari decorative sculptate manual si comercializarea lor.
Am nevoie de alte acte privind modul de realizare a acestor lumanari sau pot fi integrate in categoria ''Artizanat-Mestesugarit''?
Ce autorizatii trebuie sa obtin?
Sper sa ma ajutati cu un raspuns
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihaela-Mitrea , utilizator 22:33, 7 Septembrie 2011
daca faceti articole artizanale.trebuie sa obtineti autorizarii specifice microproductiei
sanitar,pompieri,
Buna dimineata,
asemenea ar fi indicat sa obtineti si un certificat privind calitatea produselor pe care urmeaza sa le confectionati...
Asta pentru a nu avea surprize neplacute din partea reclamantilor...
Amenzile sunt destul de mari..

Dupa ce aveti toate aceste doc. mergeti la admin. financiara si depuneti declaratiile estimative de venit (pe care le gasiti pe site ori la un xerox apropiat) si solicitati atribuirea de C.I.F.
Cu stima,
Idea dvs este buna si laudabila dar sunt multe probleme de clarificat
PFA pe baxa de norma de venit sau PFA in sisitem real adica platim mai mult sau mai putin la stat
Este o activitate sezoniere sau o sursa constanta de venituriTrebuie sa mai angajez personal chiar zilier sau nu
Pot sa-mi cuculez singura costul de productie al produsului finit
Cunosti legea contabilitatii in partida simpla ce se aplica PFA
[editat de admin: va rog sa nu mai publicati date de identificare in mesajele scrise in forum]



Ultima modificare: Duminică, 11 Septembrie 2011
Alin Popescu, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Info pfa nicoletafrasineanu nicoletafrasineanu Buna ziua tuturor cunoscatorilor intr-ale PFA-ului. Verisorul meu si-a facut un PFA cod CAEN 7311- Activitati ale agentiilor de publicitate in Focsani el ... (vezi toată discuția)
Trecerea la impozitare cu norma fixa de venit Hetzer Hetzer In ce conditii legale se poate trece un PFA de la impozitarea pe contabilitate in sistem real la impozitarea pe norma fixa de venit? Se pare ca angajatii de ... (vezi toată discuția)
Autorizare activitati patriciageorgescu patriciageorgescu Buna ziua, Imi poate spune cineva ce pasi trebuie sa urmez pentru a autoriza o cantina - codul CAEN 5629 si servicii de cazare pentru muncitori sezonieri ( ... (vezi toată discuția)