Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reducere on invoice!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reducere on invoice!

Buna seara,detin o societate comerciala si de curand am inceput colaborarea cu un partener nou.Am o nelamurire vis-a-vis de un termen,la ce se refera mai exact.Mi-a propus ca in urma livrarilor in decursul unei luni calendaristice sa-mi acorde o reducere de 20 % on invoice ,la produsele facturate.Explicati-mi va rog ce inseamna acest on invoice si cum se calculeaza. Va multumesc!
Invoice inseamna factura in engleza. Daca traducem ar fi o reducere de 20% pe factura. Sunt jurist nu economist, dar sper ca v-am lamurit.
La asta ma gandeam si eu,insa nu sunt foarte sigur.Va multumesc!Mai astept si alte opinii!
Este vorba de reducerea comerciala care se acorda in functie de voluml livrarilor dintr-o anumita perioada de timp, in cazul dvs la o luna.
Astfel facturile de livrare vin fara reducere, iar la finalul lunii vi se trimite o factura de reducere comerciala cu "suma pe minus", cea care va fi redusa: de ex: -4660 lei, la intrega marfa achizitionata in luna respectiva.